ОФІЦІЙНИЙ САЙТ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ
 
Головна Пошук e-mail

el_zvern.png
grafik-priyomiv.jpg
 
grom_obgovor_2016.jpg
  statut_21042017215.jpg
pereimenuv.png
partnerski_proektu.png
___242_91.png
gromadcka-organ.jpg
likar1.jpg
baner_ghestova_mova.jpg
vidkr_urjad.png
465683155.png
400_240-3.jpg
ban_osbb2210.jpg
derjava.jpg

Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

karta1.jpg

Лічильник відвідувань

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСьогодні1581
mod_vvisit_counterВчора4071
mod_vvisit_counterНа цьому тижні9796
mod_vvisit_counterЗа місяць47721
mod_vvisit_counterЗа весь час7947893
Національний науково-природничий музей НАН України Надрукувати Надіслати електронною поштою

show.jpgАдреса: вул. Б. Хмельницького, 15

Телефон: 235 01 85

 

Національний науково-природознавчий музей (ННПМ) НАН України є головним музеєм цього профілю в країні й одним із найкращих музеїв Європи. До складу Національного науково-природничого музею НАН України входять Зоологічний, Палеонтологічний, Ботанічний, Геологічний музеї.

Зоологічний музей

Зоологічний музей засновано у 1918 р. за ініціативою акад. ВУАН М. Ф. Кащенка. Значну роль при заснуванні музею відіграв також проф. В. О. Караваєв, який передав музею свою ентомологічну колекцію. Напередодні Другої світової війни колекції музею нараховували вже кілька десятків тисяч екземплярів хребетних та безхребетних тварин з різних куточків світу. У роки фашистської окупації музей зазнав великих втрат. Після звільнення Києва музей поновив роботу, були частково розшукані та повернуті, відреставровані частини колекцій різних груп тварин. Почався збір нових матеріалів. Згідно з Постановою Ради Міністрів УРСР від 8 червня 1966 р. створено Центральний науково-природничий музей АН УРСР (у 1996 р. отримав статус Національного), до складу якого увійшов Зоологічний музей, очолив його М.М.Щербак. Після реконструкції музей було відкрито для відвідувачів 1 грудня 1967 р.

Завдяки праці ряду поколінь зоологів музей збагатився науковими колекціями (понад 225 тисяч екземплярів хребетних та понад 1 млн. безхребетних з усіх частин світу), які виводять його до ряду наукових фондосховищ світового рівня. На базі цих колекцій проводяться наукові дослідження з систематики, філогенії, зоогеографії, екології, охорони, складання кадастрів тваринного світу тощо.

Зоологічний музей складається з двох частин фондосховищ, у яких зберігаються наукові колекції по всіх групах тварин (безхребетні, комахи, риби, амфібії, рептилії, птахи, ссавці) і експозиції, на яких в еволюційній послідовності представлена як вітчизняна, так і світова фауна.

Фондові колекції мають велику цінність. Зміст музейної діяльності полягає в тому, щоб насамперед зберігати матеріали, що надходять, в ідеалі необмежено довгий час, у розрахунку як на нинішні інтереси, так і на далеку перспективу. Фондові колекції є основною науковою базою для проведення класичних систематичних досліджень. Збереження колекційного матеріалу дає принципову можливість перевірки вірогідності «таксономічної адресації» результатів біохімічних досліджень на рівні ДНК і РНК.

Колекційні збори дають наочне уявлення про кількісний і якісний склад фауністичних комплексів у часовому і територіальному просторі. Забезпечення надійної збереженості музейних колекцій, їхня технічна інвентаризація і наукова систематизація з наступним випуском відповідних «Каталогів» (оскільки без останніх колекції «мертві») є основною задачею музейних працівників.
Завдяки чудовій експозиційній частині музей набув статус Національного.

Щороку музей відвідують до 500 тис. чоловік. Переважну частину відвідувачів складають школярі й студенти. В експозиційних залах музею для відвідувачів постійно проводяться оглядові і тематичні лекції. Це дозволяє співвіднести зміст лекцій з конкретними натурними об’єктами, робить відомості про тваринний світ більш зрозумілими і дохідливими.

Окрасою експозиційних залів музею ННПМ є численні діорами і біогрупи, виконані на високому художньому рівні, які відповідають високим науковим вимогам.

Палеонтологічний музей.

Початкова експозиція палеонтологічної частини Зоологічного музею Інституту зоології АН УРСР, зібрана у 1935 році академіком АН УРСР І. Г. Підоплічком, налічувала лише 470 експонатів. На її основі у 1966–1969 рр. було створено Палеонтологічний музей з практично новою експозицією, яка на сьогодні включає 106 вітрин, 15 змонтованих кістяків вимерлих і 3 – сучасних тварин, 5 діорам, реконструкції двох споруд з кісток мамонта зі стоянок людей давнього кам’яного віку, 45 художніх фризів, 41 картину та одне художнє панно.

Експозиції та багаті палеозоологічні колекції Палеонтологічного музею створено зусиллями його співробітників, спочатку під керівництвом академіка І. Г. Підоплічка, а потім академіка НАН України В. О. Топачевського. Художнє оформлення музею було виконано Київським комбінатом монументально-декоративного мистецтва під керівництвом головного художника І. О. Хорошунової, а також художниками Д. Л. Барановським, Г. Н. Глікманом, С. І. Гончаренком, О. Л. Еккертом, Л. М. Казанським, М. І. Островським та іншими. Окрасою експозиції є 8 картин, написаних видатним українським живописцем І. С. Іжакевичем.

Експозиція музею, в основу побудови якої покладено матеріалістичний світогляд, ілюструє розвиток життя на Землі від його зародження до сучасності. Вона відображає окремі етапи розвитку рослинних та тваринних організмів, які сприяють встановленню геологічного віку, кореляції земних шарів, розробці питань палеогеографії, палеокліматології, антропології тощо.

Основу експозиції та наукових колекцій становлять палеонтологічні матеріали, зібрані на території України. Це переважно викопні рештки тварин та рослин, які здебільшого походять із відкладі кайнозойської ери. Завдяки проведенню розкопок здобуто скам’янілості, геологічний вік яких обчислюється мільйонами років.

Серед матеріалів, що зберігаються в музеї, на особливу увагу заслуговують колекція решток великих ссавців з гіпаріонових фаун Північного Причорномор’я, колекція решток дрібних ссавців з відкладів пізнього міоцену-плейстоцену України і суміжних територій, а також меморіальна колекція академіка І. Г. Підоплічка по пізньому палеоліту.

Геологічний музей

Музей засновано в 30-ті роки ХХ ст. у складі Інституту Геологічних наук АН УРСР. Музей було створено на базі колекцій українських геологів П. А. Тутковського, В. І. Лучицького, М. І. Безбородька, колекцій, що надійшли з Київського Університету, надходжень з Бюро Мінералів у Женеві, з фірми Кранца, а також закупок мінералів при сприянні директора ІГН Є. Ф. Шнюкова. За період існування Музею його фонди та експозиція поповнювались за рахунок щорічних експедицій по Україні й частково за її межами. Крім того, відбувався обмін з іншими музеями і колекціонерами колишнього СРСР і зарубіжжя (Чехословаччини, Болгарії, США, Німеччини).

У 1993 і 2003 рр. відділ Мінералогії значно збагатився новими мінеральними видами з різних країн світу за рахунок заповіданої акад. О. С. Поваренних колекції і становить зараз понад 1500 мінеральних видів. Весь фонд відділу мінералогії налічує понад 10 тисяч зразків, які зберігаються у фондах і експозиції відділу.
У Києві 2004 р. вийшов з друку «Каталог мінералів України Геологічного Музею ННПМ НАН України» – наукове видання накладом 300 примірників. Назви мінералів тут розташовано не по класифікації, як у вітринах відділу, а в алфавітному порядку для зручності користування. Поряд з назвою подано кристалохімічну формулу і місцезнаходження. Географічні прив’язки вказано згідно з первинною реєстрацією.

 
< Попередня   Наступна >
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.