ОФІЦІЙНИЙ САЙТ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ
 
Головна Пошук e-mail

el_zvern.png
grafik-priyomiv.jpg
 
grom_obgovor_2016.jpg
  statut_21042017215.jpg
pereimenuv.png
partnerski_proektu.png
banner17067.jpg
likar1.jpg
obgovorennja.jpg
vidkr_urjad.png
shvydka_jur_dopomoga.png
museum_.gif
ban_osbb2210.jpg
derjava.jpg

Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

karta1.jpg

Лічильник відвідувань

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСьогодні221
mod_vvisit_counterВчора1937
mod_vvisit_counterНа цьому тижні221
mod_vvisit_counterЗа місяць68188
mod_vvisit_counterЗа весь час6961988
Національна академія наук України Надрукувати Надіслати електронною поштою
19.05.2017
hskafuyw3kgukseytoh9tygwyi.pngРОЗРОБКИ ДЛЯ ВИРІШЕННЯ
АКТУАЛЬНИХ НАУКОВО-ТЕХНІЧНИХ
І СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИХ ПРОБЛЕМ ГАЛУЗЕЙ ЕКОНОМІКИ ТА СОЦІАЛЬНОЇ СФЕРИ

№п/п

Галузь, назва проблеми

Можливості установ НАН України щодо вирішення проблеми

Очікувані результати

1.          

Охорона здоров’я.

Своєчасне діагностування косоокості у дітей

Інститутом проблем реєстрації інформації НАН України спільно з Київським "Центром мікрохірургії ока" розроблено нову методику та виготовлено набори КК-42 мікропризмових компенсаторів для діагностики косоокості.

На сьогодні таку методику та обладнання використовують близько 20 клінік України, лікування отримують понад 1000 дітей/рік, проте потребують допомоги близько 250 тис. дітей, які хворіють на косоокість (щорічно захворюють понад 30 тис. дітей). Фінансові збитки від втрати на 30 % працездатності становлять майже 40 млрд. грн/рік.

Набір КК-42 за своїми експлуатаційними параметрами істотно перевищує подібні діагностичні набори компанії "3М" (США) та при цьому вдвічі дешевший. Вартість одного набору КК-42, що складається з 42 призм для діапазону 0,5-30 призмових діоптрій, становить 16000 грн.

Потреби системи охорони здоров'я складають близько 2300 наборів, вартість замовлення яких 36800 тис. грн. Виготовлення необхідної кількості наборів для потреб закладів охорони здоров’я можливо здійснити на дослідно-виробничій дільниці інституту.

Обсяги фінансування: 36800 тис. грн.

Строк, необхідний для запуску виробництва: 2 місяці.

 

 

Забезпечення своєчасної діагностики та лікування косококості у дітей.

Очікуваний економічний ефект: 12270 тис. грн. за рік.

Термін окупності: 3 роки.

2.          

Охорона здоров’я.

Забезпечення медичних закладів приладами для термомамографічного обстеження захворювань молочної залози

Донецьким фізико-технічним інститутом ім. О.О.Галкіна НАН України розроблено термограф контактний цифровий ТКЦ-1 для термомамографічного обстеження захворювань молочної залози, що вимірює контактним способом абсолютні значення та градієнти температури на великих площах (від десятків до сотень квадратних сантиметрів) поверхні тіла і представляє результати вимірів як у вигляді числових масивів, так і у вигляді зручних для сприйняття та аналізу кольорових і чорно-білих термограм – мап розподілу температури по поверхні досліджуваної ділянки тіла.

Міністерством охорони здоров’я України термограф контактний цифровий ТКЦ-1 включено до табеля оснащення закладів первинної медичної допомоги.

Розробку доведено до серійного виробництва на НВП "Метекол", м. Ніжин.

Необхідна закупівля приладів для закладів охорони здоров'я у кількості щонайменше 10 тис. штук.

Вартість одного приладу складає 70 тис. грн.

 

 

Соціальний ефект за рахунок використання приладу для організації масового скринінгу населення з метою забезпечення завчасного діагностування захворювань.

3.          

Охорона здоров’я.

Проведення електрокардіографії сучасними портативними приладами

Інститутом кібернетики імені В.М. Глушкова НАН України розроблено портативний комбінований програмно-апаратний комплекс електрокардіографії, який має переваги над аналогами – портативність, вдосконалені показники та алгоритми діагностики 4-го покоління, автоматизація діагностичного висновку. Прилад використовувався в Першому добровольчому мобільному шпиталі ім. Миколи Пирогова для обстеження військовослужбовців у зоні проведення АТО та для скринінгу населення Хмельницької області, що охоплював 22 тис. осіб з 565 населених пунктів.

Можливі місця впровадження: установи Міністерства охорони здоров’я України, інші організації медичного профілю.

Захід з впровадження, який потребує фінансування: закупівля (замовлення) партії 200 комплексів електрокардіографії для потреб медсанчастин Збройних Сил України та інших силових відомств, закладів Міністерства охорони здоров’я.

Обсяги фінансування: 600 тис.грн.

Строк, необхідний для запуску виробництва: 6 місяців.

Забезпечення якісної діагностики пацієнтів.

4.          

Охорона здоров’я.

Реабілітація м’язових функцій та моторики мовлення

Міжнародним науково-навчальним центром інформаційних технологій та систем НАН України та МОН України виготовлено прилади Тренар-01, Тренар-02, які реалізують індивідуальний підхід до реабілітації м’язових функцій та моторики мовлення, пошкоджених внаслідок важких захворювань центральної (інсульту) і периферичної нервової системи, травм та інших пошкоджень, у дорослих і дітей залежно від стану пацієнта і етапу реабілітації.

Сфера застосування: медичні заклади, домашня медицина. Нині застосовують 14 клінік і курортів України. Загальна кількість пролікованих хворих на інсульт, ДЦП, патологію хребта та інші захворювання становить понад 8300 осіб. Застосування приладу сприяє підвищенню ефективності реабілітації.

Серійне виробництво: ДНВП "Електронмаш", м. Київ.

Заходи з впровадження, які потребують фінансування:

а) підготовка та налагодження серійного виробництва ТРЕНАР-02 на Державному науково-виробничому підприємстві "Електронмаш";

б) закупівля (замовлення) партії виробів ТРЕНАР-01 та ТРЕНАР-02 (після налагодження серійного виробництва) для потреб закладів охорони здоров'я: клінік, поліклінік, денних стаціонарів, санаторіїв.

Обсяги фінансування: 4000 тис.грн.

Строк, необхідний для запуску виробництва: 1 рік.

Економічний ефект визначатиметься зменшенням ліжко-днів перебування у стаціонарі, зменшенням ступеня інвалідності та витрат коштів на  обслуговування, поверненням до працездатності дорослих, збільшенням потенційної працездатності дітей.

Термін окупності: 2 роки.

5.          

Охорона здоров’я.

Забезпечення закладів охорони здоров’я апаратами для зварювання живих тканин

Інститутом електрозварювання імені Є.О. Патона НАН України виготовлено обладнання для зварювання м’яких живих тканин з застосуванням ефекту електротермічної денатурації білкових молекул. При впливі електроструму невисокої напруги частково руйнуються клітинні мембрани, внаслідок чого виділяється білкова рідина. За рахунок коагуляції (згортання) білка тканини злипаються-"зварюються". Через певний час морфологічна структура тканини відновлюється, тому на прооперованому органі не залишається рубця.

Унікальність розробки полягає в скороченні часу оперативного хірургічного втручання, проведення безкровних операцій, скорочення післяопераційного періоду при значному обмеженні використання знеболюючих препаратів.

Заходи з впровадження, які потребують фінансування:

а) замовлення на ДП "НТК Інститут електрозварювання ім.Є.О.Патона" НАН України партії (250 штук) апаратів ЕКВЗ-300 для закладів охорони здоров'я;

б) налагодження виробництва та виготовлення експериментальної партії мобільних апаратів ЕКВЗ-300М в кількості 25 шт. та їх сертифікація;

в) організація підготовки медичних кадрів для роботи на обладнанні.

Обсяги фінансування: 38500 тис.грн. Строк, необхідний для запуску виробництва: 6 місяців.

 

Економія витрат через скорочення часу оперативного хірургічного втручання, проведення безкровних операцій, скорочення післяопераційного періоду, зменшення використання знеболюючих препаратів.

Очікуваний економічний ефект: 62500 тис. грн. за рік.

Термін окупності: 1 рік.

6.          

Охорона здоров’я.

Надання першої  медичної допомоги при опіках та проникних ранах. Лікування опіків, гнійних ран, капілярної кровотечі, виразок

Інститутом фізики НАН України розроблено оригінальну технологію радіаційної зшивання полімерних гідрогелів, на основі якої створено технологію виробництва перев’язувального матеріалу ("гідробинт"), що на 90% складається з води, для лікування опіків та ран. Продукція характеризується високими лікувальними властивостями на рівні кращих аналогів виробництва "KikGel" (Польща), "Paul Hartman" (Німеччина), "BurnTec" (США-Польща).

Місце впровадження: ТОВ "РАДІТЕХ" (м.Київ).

Заходи з впровадження, які потребують фінансування:

а) закупівля, встановлення та налагодження обладнання лінії серійного виробництва на ТОВ "РАДІТЕХ" на основі ліцензійних угод з інститутом;

б) налагодження серійного виробництва та виготовлення дослідно-промислових та промислових партій медичних пов’язок на основі гідробинта;

в) розробка та погодження нормативно-технічної документації;

г) сертифікація виробництва за системою ISO.

Обсяги фінансування: 14000 тис.грн.

Строк, необхідний для запуску виробництва: 1 рік.

Очікуваний економічний ефект: 7000 тис.грн. чистого прибутку щорічно.

Термін окупності: 2 роки.

7.          

Охорона здоров’я.

Створення лазерної технології та технічної системи для реабілітації пацієнтів із захворюваннями різних нозологічних груп

Державною установою  "Інститут геохімії навколишнього середовища НАН України" створено мультилазерну медичну систему нового покоління, що може застосовуватись для лікування та профілактики  понад 100 нозологічних груп захворювань і синдромів. У лікувальному  процесі реалізуються всі відомі на даний час практичні методи і способи лазеротерапії. Система забезпечує одночасне і незалежне проведення процедур для 7 пацієнтів. Вона призначена для експлуатації у спеціальних та загальних медичних або медико-профілактичних закладах. У даний час в Україні успішно експлуатується декілька експериментальних зразків зазначеної системи, в тому числі в фізико-терапевтичному відділенні лікарні "Феофанія". Зазначена система  носить торгову назву "Геліус".

Першочергові потреби в медичних системах типу "Геліус" складають 50 шт.

 

Очікуваний економічний ефект:
70000 тис. грн./рік.

Термін окупності: 2,5 - 3 роки.

8.          

Охорона здоров’я.

Забезпечення закладів охорони здоров’я  технічними засобами  для експресної оцінки внутрішнього радіонуклідного забруднення організму людини і визначення його функціонального стану

Державною установою  "Інститут геохімії навколишнього середовища НАН України" розроблено нову модифікацію автоматизованого комплексу експресної оцінки радіонуклідного забруднення організму людини і визначення його функціонального стану – багатофункціонального лікувально-діагностичного лазерного центру. До складу медичного комплексу входять дві функціонально незалежних системи, які працюють паралельно і незалежно одна від одної під управлінням вбудованого комп’ютера:

- "АРМ – нуклід" - система оперативного визначення джерел  радіоактивності в організмі пацієнтів (радіонукліди: I, Ам, Сs, Со, Ru, K і ін.);

- "АРМ-діагноз" - система неінвазивної діагностики функціонального стану організму.

Переваги: неінвазивність, простота процедури діагностики, швидкість отримання результатів обстеження, висока інформативність.

Попередня модель автоматизованого комплексу "Скринер" була широко впроваджена в Україні (більше 300 комплексів були встановлені в клініках і лікарнях) при диспансеризації населення територій, що постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Зазначені прилади вже відпрацювали свій ресурс (більшість вийшла з ладу, про що свідчать численні заявки з лікувальних закладів). Комплекс "Скринер" був удостоєний золотої медалі на Міжнародному форумі високих технологій в Брюсселі. Розробка має сертифікати України, Росії та Білорусі.

Сучасні потреби України близько 250 комплексів.

Вартість одного зразка 320 тис. грн.

Соціальний ефект за рахунок використання приладу.

 

9.          

Охорона здоров’я.

Виробництво вітчизняних імплантатів та протезів для відновлення кісткової тканини та функції пошкодженого опорно-рухового апарату.

Створення власного виробництва виробів медичного призначення (ендопротезів суглобів, медичних інструментів, деталей для остеосинтезу, стоматологічних імплантатів і протезів та інших високовартісних виробів з титану і біоактивної кераміки, які необхідні для відновлення функцій опорно-рухового апарату.

Інститутом проблем матеріалознавства ім. І.М.Францевича НАН України розроблено технології виготовлення принципово нових сплавів титану, які сприяють регенерації кісткової тканини, мають механічні властивості по пружності, що наближені до кістки, та міцність, що перевищує міцність сплавів титану, які використовуються зараз в усьому світі. Проведені пілотні дослідження виробів з нового сплаву на токсичність, вплив на репаративні процеси в кістковій тканині тварин, розроблюється технічна документація.

Розроблені технології виготовлення різних видів біоактивної кераміки, яка є аналогом мінерального компонента кісткової тканини та має виняткову біосумісність, для відновлення кісткової тканини в різних клінічних випадках. На окремі види біоактивної кераміки одержаний дозвіл на використання і є клінічні результати по відновленню кісткової тканини в дефекті та навіть нарощенню кістки в невеликих об’ємах.

Проведені  пілотні дослідження по вирощуванню аутоклітин  на виробах з біоактивної кераміки показали можливість використання цього матеріалу замість донорської кістки в регенеративній медицині, що є дуже перспективним при усуненні великих дефектів при пораненнях.

Розроблена методика нанесення покриттів з біоактивної кераміки з асептичними властивостями на поверхню титанових імплантатів для надійної інтеграції з кістковою тканиною.

Заходи з впровадження, які потребують фінансування:

а) відпрацювання промислових технологій виготовлення заготовок з нових сплавів титану під вироби медичного призначення; 

б)впровадження у виробництво виробів медичного призначення з нових сплавів титану та доведення їх до клінічного застосування;

г) модернізація устаткування для вдосконалення сучасних технологій виготовлення різних виробів з біоактивної кераміки для відновлення кісткової тканини при складних травмуваннях опорно-рухового апарату;

д) освоєння технологій виготовлення виробів на модернізованому устаткуванні. Дослідження  репаративних можливостей виготовлених матеріалів;

е) розробка сучасних медичних методик використання нових матеріалів у регенеративній медицині.

Обсяги фінансування: 50 000 тис. грн.

Строк, необхідний для запуску різних видів виробу, від 1 до 4 років.

 

При заміні імпортних аналогів  очікуваний економічний ефект приблизно 30 млн. грн. за рік.

Термін окупності: 1 рік

 

10.       

Охорона здоров’я.

Забезпечення медичних закладів імплантами різного призначення та внутрішньосудинними стентами

Інститут хімії високомолекулярних сполук НАН України розробив низку полімерних матеріалів для медицини та фармації: нові штучні кришталики (офтальмологія), високоеластичний гелевий імплантат (пластична, естетична, реконструктивно-відновлювальна хірургія), кісткові імплантати (щелепно-лицьова хірургія, ортопедія та травматологія), поліуретани для покриття внутрішньосудинних стентів.

Соціальний ефект полягає у забезпеченні доступними вітчизняними засобами для імплантації.

11.       

Охорона здоров’я.

Забезпечення закладів охорони здоров’я сорбентами медичного призначення

Інститутом сорбції та проблем ендоекології НАН України розроблено біосумісні вуглецеві сорбенти медичного призначення (ТУ У 24.6-05398131-022:2007):

- гемосорбенти, що заповнюють колонки (фільтри) для очищення крові поза організмом;

- ентеросорбенти пролонгової дії для перорального використання.

 

Ефективне виведення з організму токсикантів при багатьох тяжких захворюваннях, наркоманії, алкоголізмі та отруєннях різного походження.

12.       

Охорона здоров’я.

Забезпечення потреб охорони здоров’я анальгетиками та анксіолітиками нового покоління

Фізико-хімічним інститутом ім. О.В.Богатського НАН України розроблено неопіоїдні анальгетики та анксіолітики нового покоління на основі дигідробенздіазепінів, які не мають побічних ефектів, властивих для існуючих анальгетичних засобів.

Застосування  анальгетиків з анксіолітичною або протизапаль-ною дією дозволить усувати больові стани при травмах, пораненнях, запаленнях, після складних операцій, зменшувати прояви запальних ускладнень.

13.       

Охорона здоров’я.

Імпортозаміщення лікарських препаратів

Інститутом біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України створено лікувальні препарати: Мебівід, Кальмівід-М, Мебіфон, Метовітан, Кардіовіт, Коректин, Гелікотестер, а також апарат "Гелікотестер" для неінвазивної експрес-діагностики гелікобактеріозу шлунка.

Мебіфон - препарат з вираженою протипухлинною дією при відсутності пригнічення системи кровотворення, а також з імунотропною дією, яка дозволяє спрямовано впливати на патологічні зміни  імуногенезу.

Метовітан - для профілактики та лікування ушкодження печінки токсичного походження; серцево-судинних захворювань; імунодефіцитів різного походження; інфекційних захворювань; при підвищених фізичних і розумових навантаженнях; нервових розладах; порушеннях обміну речовин, ожиріння.

Кардіовіт - для лікування і профілактики серцево-судинних захворювань, дозволяє інтенсифікувати ендогенний синтез тіаміндифосфату.

Коректин - для лікування кісткових ушкоджень (остеопорози, осалгії, початкові стадії деформівного артрозу), гепатитів різної етіології та лейкемії.

Фармацевтична композиція для лікування захворювань кісткової тканини; остеопорозу, а також захворювань, пов’язаних із розрідженням кісткової тканини.

14.       

Охорона здоров’я.

Забезпечення потреб охорони здоров’я  специфічними імуноглобулінами людини

Інститутом мікробіології і вірусології ім. Д.К. Заболотного НАН України для лікування захворювань, викликаних вірусами та найпростішими організмами, запропоновано специфічні імуноглобуліни людини: нормальний рідкий; антихламідійний, антицитомегаловірусний і антицитомегаловірусний рідкий для внутрішньовенного введення (цитобіотект); проти вірусів:  герпесу звичайного 1 типу (гамалін), герпесу звичайного 2 типу, герпесу 6 типу (герпімун 6), Varicella zoster (зостевір), Епштейна-Барра; проти найпростіших toxoplasma gondii. Діючою основою препаратів  є імуноглобуліни, які містять підвищену кількість специфічних  IgG. Їх специфічна активність  обумовлена нейтралізуючою дією антитіл, а також імуномодулюючим  ефектом.

Ефективний при лікуванні та профілактиці гепатиту А, кору, грипу, коклюш, поліомієліту, менінгококової та хламідійної інфекції, токсоплазмозу, безпліддя, сальпінгіту, сальпінгоофориту, кольпіту, уретриту, простатиту, циститу,  уретропростатиту, невиношування вагітності, енцефалітів, енцефаломієлітів, менінгоенцефалітів, арахноенцефалітів, арахноїдитів, енцефалополірадикулітів.

Соціальний ефект впровадження імуноглобулінів полягає у підвищенні ефективності, запобіганні ускладненням при профілактиці та лікуванні різних за клінічними проявами вірусних захворювань.

15.       

Охорона здоров’я.

Пов’язка для швидкого загоювання ран

Інститутом експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є.Кавецького НАН України опрацьована розробка "Пов'язка вуглецева сорбуюча ПВС"( ТУ У 24.4-05416946001:2010). ПВС виготовлені на основі активованих волокнистих вуглецевих сорбентів, що завдяки їх розвинутій сорбційній поверхні та унікальним сорбційно-кінетичним характеристикам забезпечують швидке поглинання великої кількості різноманітних біологічно активних компонентів, включаючи продукти протеолізу і термічної денатурації білків, біогенні аміни і медіатори запалення, бактеріальні токсини.

ПВС сприяють покращенню місцевого гемостазу, купіруванню травматичного набряку, пришвидшенню загоювання ран.

16.       

Охорона здоров’я.

Забезпечення потреб охорони здоров’я в протипухлинних засобах

Інститутом експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є.Кавецького НАН України запропоновано протипухлинну аутовакцину на основі антигенів із пухлинної тканини хворого, модифікованих цитотоксичними лектинами. Такий спосіб виготовлення вакцин забезпечує їх високу специфічність та імуногенність. Вакцина показана пацієнтам з онкологічними захворюваннями І-ІІІ стадій після оперативного вилучення пухлини. Застосування вакцини не має вікових обмежень. Рекомендується як самостійний відновлювальний засіб імунітету після оперативного втручання, а також для імунологічної корекції після операції або хіміо- і променевої терапії. Має протипухлинний ефект, покращує витривалість хворих до хіміо- і променевої терапії, запобігає розвитку цитопенічних станів, проявляє антирецидивну та антиметастатичну дію.

Соціальний ефект застосування протипухлинних аутовакцин полягає у значному збільшенні терміну виживаності онкологічних хворих при окремих локалізаціях та гістологічних формах злоякісних пухлин, нормалізації імунологічних показників, покращенні якості життя пацієнтів.

17.       

Охорона здоров’я.

Створення Державного низькотемпературного банку довгострокового зберігання стратегічних запасів аутологічної і донорської крові

Інститут проблем кріобіології і кріомедицини НАН України має досвід та можливість створити  низькотемпературний банк довгострокового збереження стратегічних запасів аутологічної і донорської крові та інших біологічно активних речовин.

Створення такого банку можна віднести до найважливіших стратегічних питань підвищення обороноздатності і безпеки України, надання ефективної допомоги при масовому ураженні населення.

18.       

Охорона здоров’я.

Розробка нових анти-біотиків для лікування мультирезистентної форми туберкульозу

Інститутом молекулярної біології і генетики НАН України розроблено нові антибіотики для лікування мультирезистентної форми туберкульозу з використанням раціонального мішень-направленого підходу.  Проводиться оптимізація,  хімічний синтез і науковий супровід доклінічних та клінічних досліджень сполук з антибактеріальною дією щодо Mycobacterium tuberculosis.

Отримання нових антибіотиків для лікування мультирезистентної форми туберкульозу.

19.       

Охорона здоров’я.

Створення лікарських засобів на основі рекомбінантних білків та препаратів мезенхімальних стовбурових клітин людини

Інститутом молекулярної біології і генетики НАН України розроблено лабораторну технологію отримання низки терапевтичних рекомбінантних білків (хемокін SDF1, ІЛ7, 10 та інші) та лабораторного протоколу отримання та мультиплікації мезенхімальних стовбурових клітин пуповини людини. Отримані продукти розроблених технологій охарактеризовано та спільно з рядом інститутів НАН України проведено експерименти на лабораторних тваринах, в яких доведена їх терапевтична активність. Розпочаті доклінічні випробування.

Впровадження у клінічну практику лікарських засобів на основі рекомбінантних білків та препаратів мезенхімальних стовбурових клітин людини для лікування гострих та хронічних захворювань.

20.       

Охорона здоров’я.

Лікування опікової хвороби

Інститутом молекулярної біології і генетики НАН України розроблено біотехнологічні раневі покриття нового покоління для загоєння масивних опіків. Ведуться доклінічні дослідження з використанням лабораторних тварин спільно з акредитованою лабораторією Навчально-наукового центру "Інститут біології" Київського національного університету ім. Тараса Шевченка. Результати пілотних клінічних досліджень на обмеженому контингенті пацієнтів Центру термальних опіків і пластичної хірургії Київської міської лікарні № 2 показали високу ефективність запропонованих засобів. Проводиться патентування нової технології і біотехнологічного продукту.

Після закінчення доклінічного дослідження і отримання відповідної  документації стане можливим впровадження у практичну медицину.

Впровадження розробки знизить ризики важких ускладнень у вигляді шрамів та рубців і пов’язану з цим необхідність дорогих пластичних операцій, рівень смертності і інвалідизації серед цієї категорії пацієнтів, а також підвищить ефективність аутотрансплантації шкіри пацієнтів до 100% приживлення.

Впровадження нової технології і продукту в практичну медицину і оборонну промисловість дозволить підвищити ефективність лікування тяжких глибоких опікових ран, прискорить загоєння тяжких ран різної етіології, знизить терміни перебування пацієнтів у стаціонарі.

21.       

Охорона здоров’я.

Імунодіагностика системи гемостазу людини

Інститутом біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України запропоновано для впровадження комбінований імуноферментний метод для кількісного визначення фібриногену, розчинного фібрину та D-димеру в плазмі крові людини. Метод дозволить проводити діагностику стану системи гемостазу, тромбоутворення при різних патологіях на ранніх етапах захворювання, синдрому дисемінованого внутрішньосудинного зсідання крові, тромбозу глибоких вен і тромбоемболії легеневих артерій, а також здійснювати моніторинг антитромботичної та тромболітичної терапії. Переваги методу - використання високоспецифічних моноклональних антитіл власного виробництва, висока чутливість та специфічність тест-системи, швидкість виконання аналізу, тривалий час зберігання компонентів тест-системи, простота та надійність.

Соціальний ефект полягає у можливості досягти кращих результатів у кардіології та неврології.

Тест-система не має аналогів в Україні та країнах СНД.

22.       

Охорона здоров’я.

Оперативна діагностика туберкульозу

Інститутом біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України запропоновані імунохроматографічні тести для діагностики туберкульозу, засновані на надзвичайно швидкому імунохімічному методі - імунохроматографії на нітроцелюлозній мембрані. Метод дозволяє отримувати результат всього за декілька хвилин. Заміна застарілих методів діагностики здатна забезпечити більш ранню діагностику соціально небезпечної недуги, пришвидшити вилікування хворих, зменшити витрати на лікування.

Соціальний ефект полягає у покращенні та вдосконаленні методики діагностики туберкульозу.

23.       

Охорона здоров’я.

Діагностика тяжких спадкових захворювань

Інститутом молекулярної біології і генетики НАН України запропоновано тест-системи для генної діагностики спадкової схильності до таких мультифакторних патологічних станів: порушення гаметогенезу (сперматогенезу та оогенезу); порушення ембріогенезу (порушення імплантації та звичне невиношування вагітності); бронхіальна астма у дітей; порушення гемостазу (схильність до тромбофілії); судинна патологія (ендотеліальна дисфункція).

Соціальний ефект від впровадження розробки полягає у попередженні, профілактиці та ранньому виявленні схильності до тяжких спадкових захворювань.

24.       

Охорона здоров’я.

Діагностика онкологічних патологій та прогнозування їх виникнення

Інститутом молекулярної біології і генетики НАН України запропоновано створити молекулярно-біологічний науково-практичний центр з діагностики неоплазій системи крові. Буде оптимізовано і впроваджено молекулярно-біологічні протоколи для найбільш поширених злоякісних новоутворень системи крові.

Точний молекулярно-біологічний аналіз дозволяє призначати адекватну терапію, оцінювати прогноз, корегувати перебіг захворювання.

Буде забезпечена сучасна молекулярно-біологічна діагностика пухлин системи крові відповідно до рекомендацій ВООЗ (близько 6-8 тисяч хворих в Україні щорічно).

25.       

Охорона здоров’я.

Діагностика та прогнозування перебігу онкологічних захворювань

Інститутом молекулярної біології і генетики НАН України розроблено набір онкомаркерів для визначення прогнозу перебігу захворювання на рак молочної залози та подальшого лікування із застосуванням персоналізованої хіміотерапії шляхом визначення генів, пов’язаних з розвитком метастазів, їх експресії в пухлинах молочної залози та їх характеристики в позаклітинній ДНК крові.

Впровадження  тест-системи для прогнозу ризику виникнення віддалених метастазів та більш ефективного вибору стратегії лікування.

26.       

Харчова та фармацевтична промисловість.

Одержання есенційних фосфоліпідів лецитину та фосфотидилхоліну

ДУ "Інститут харчової біотехнології та геноміки НАН України" пропонує розробити типові технологічні рішення для промислового виробництва сухого лецитину та очищеного фосфатидилхоліну з насіння соняшника.

Проектна потужність виробництва: до 40 т/міс. (перший етап) з подальшим нарощуванням промислових потужностей виробництва до 140-160 т/міс. (наступні етапи)

27.       

Обороноздатність та безпека держави

Розроблення технологій ремонту, відновлення та модернізації оптичних приладів бронетанкової техніки

Інститут фізики напівпровідників ім. В.Є. Лашкарьова НАН України розробив технології ремонту оптичних елементів далекомірних систем, розроблено захисні оптичні вікна об’єктивів (спільно з Інститутом проблем міцності ім. Г.С.Писаренка НАН України), просвітлювальні та захисні покриття, матеріали активних елементів далекомірних систем нового покоління (спільно з НВП "Карат", м. Львів), технології зміцнення шкал та сіток (спільно з НВК "Фотоприлад", м. Черкаси).

Зменшення вартості ремонтних робіт, підвищення захисних властивостей оптичних покриттів, створення науково-технічних основ лазерних далекомірів нового покоління.

28.       

Обороноздатність та безпека держави

Оптичний германій нового типу з характеристиками, що наближаються до теоретично можливих

Інститутом фізики напівпровідників ім. В.Є. Лашкарьова НАН України розроблено оригінальний метод одержання металічного германію високої чистоти з германієвої сировини різного походження, заснований на виявленому авторами ефекті інтенсивного випаровування цих домішок при певних режимах температури та тиску залишкових газів. Створений та пройшов експериментальну перевірку новий ефективний метод вирощування великих (площиною до 500 кв. см),  однорідних за своїми оптичними та електричними властивостями пластин оптичного германію, параметри яких відповідають вимогам сучасної інфрачервоної техніки спеціального призначення.

Результати використані для створення германієвих елементів інфрачервоної техніки для бронетанкового озброєння вітчизняного виробництва.

29.       

Обороноздатність та безпека держави.

Технологія зварювання для виготовлення і ремонту металевих конструкцій із високоміцних сталей

Інститутом електрозварювання ім. Є.О.Патона НАН України   розроблено технологію зварювання високоміцних легованих сталей вітчизняного та закордонного виробництва. Технологія дає можливість запобігти утворенню холодних тріщин у зварних з’єднаннях та відмовитися від термічного оброблення корпусів після зварювання, що здешевлює собівартість корпусів броньованої техніки майже на 20%.

Технологія впроваджена на ДП "Житомирський бронетанковий завод".

Заходи з впровадження, які потребують фінансування:

а) поширення технології на інші підприємства ДК "Укроборонпром", які виготовляють легку броньовану техніку.

Обсяги фінансування: 800 тис. грн. Строк, необхідний для запуску виробництва: 2 роки.

Очікуваний економічний ефект: 5 млн. грн. за рік

Термін окупності: 1 рік.

30.       

Обороноздатність та безпека держави.

Створення броне-елементів для захисту легкоброньованого транспорту від куль Б-32 калібру  12,7 та 14,5 мм

Інститутом надтвердих матеріалів ім. В.М. Бакуля НАН України спільно з НТАК АЛКОН створено додатковий захист для бронетранспортерів від дії великокаліберних куль Б-32 12,7 та 14,5 мм – для використання на виробництві ХКБМ (м. Харків) та ЗАТ  НВО "Практика" (м. Київ).

Обсяги фінансування: 5000 тис. грн.

 

Термін окупності: 3 роки.

31.       

Обороноздатність та безпека держави.

Організація виробництва нового покоління броні для захисту легкоброньованої техніки

Інститутом проблем матеріалознавства НАН України запропоновано конструкцію та розроблено технологію виготовлення нового класу броні для захисту легкоброньованої техніки на основі шаруватих композитів зі сплавів  титану та алюмінію з підвищеною балістичною здатністю.

Легка броня на основі шаруватих композитів, виготовлених із легких сплавів, має значні переваги перед сталевою бронею при застосуванні для захисту легкої броньованої техніки. Вага броні з таких композитів є меншою, ніж вага сталевої броні при рівній стійкості для протикульового захисту.

Актуальність впровадження такої розробки обумовлена успішним досвідом використання такого типу композитів для виготовлення броні, що застосовується у конструкції броньованої техніки ряду провідних західних країн, зокрема американського легкого танка „Шерідан”, англійського легкого танка „Скорпіон”.

Економічний ефект буде формуватися за рахунок вирішення проблеми імпортозаміщення сучасних видів матеріалів спеціального призначення, які не виробляються в Україні. 

32.       

Обороноздатність та безпека держави.

Вдосконалення та розширення впровад-ження на підприємствах "Укроборонпром" технології деформуючо-го протягування каналів стволів для стрілецько-артилерійського озброєння

Інститутом  надтвердих матеріалів ім. В.М. Бакуля НАН України спільно з  НТАК АЛКОН розроблено технологію обробки внутрішньої поверхні стволів діаметром 7,62–125 мм, яка забезпечує деформаційне зміцнення обробленої поверхні та підвищення живучості виробів не менше, як на 40%. Промислове використання розробленої технології дозволить знизити собівартість виробів, підвищити продуктивність їхнього виготовлення, уникнути імпортозалежності вітчизняних підприємств та зекономити валютні кошти.

Обсяги фінансування: 3000 тис. грн.

Термін окупності: 2 роки.

33.       

Обороноздатність та безпека держави.

Захист броньованої техніки та військового транспорту від протитанкових систем ураження

Інститутом фізики НАН України розроблено широкосмуговий реєстратор лазерного випромінювання протитанкових систем ураження для комплексів захисту броньованої техніки та військового транспорту.  Розробку здійснено у кооперації з Казенним підприємством спеціального приладобудування "Арсенал" (м. Київ), та НВО „Карат” (м. Львів).

Потенційний виробник продукції - Казенне підприємство спеціального приладобудування "Арсенал".

Основний ефект від розробки та впровадження широкосмугового реєстратора імпульсного лазерного випромінювання полягає у підвищенні життєстійкості об’єктів бронетанкової техніки в умовах реального бою, та у пов’язаному з цим зменшенні матеріальних втрат і збереженні людського потенціалу.

34.       

Обороноздатність та безпека держави.

Підвищення ресурсу експлуатації артилерійського озброєння

Інститутом фізики НАН України спільно з Інститутом чорної металургії ім. З.І.Некрасова  НАН України створено технологію і виготовлено обладнання кріогенної обробки стволів артилерійського озброєння з метою підвищення ресурсу їх експлуатації. Місце впровадження: Конструкторське бюро артилерійського озброєння, НТК "Завод точної механіки" (м. Кам’янець-Подільський). Аналогів в Україні не існує.

Заходи з впровадження, які потребують фінансування:

а) налагодження виробництва та виготовлення експериментальної партії (5 од.) кріокамерних систем;

б) тестування обладнання на відповідність технічним умовам;

в) підготовка документації щодо походження обладнання;

г) сертифікація обладнання;

д) підготовка нормативних документів щодо використання кріогенної обробки у різних галузях промисловості України.

Обсяги фінансування: 1000 тис.грн.

Строк, необхідний для запуску виробництва: 18 місяців.

Очікуваний економічний ефект: 500 тис. грн. за рік.

Термін окупності: 2 роки.

35.       

Обороноздатність та безпека держави.

Автоматизація оформлення і видачі віз

Інститутом програмних систем НАН України створено інтегровану інформаційно-телекомунікаційну систему "Віза" для оформлення і видачі віз іноземцям та особам без громадянства для в’їзду в Україну і транзитного проїзду через її територію. Система забезпечує автоматизацію діяльності консульської служби МЗС щодо оформлення і видачі українських віз, а також обмін інформацією щодо видачі віз між МЗС та профільними органами виконавчої влади (СБУ, СЗРУ, МВС, ДПСУ та ДМСУ) за допомогою системи "Аркан".

У 2016 р. розпочато дослідну експлуатацію системи, в якій задіяно майже всі  закордонні дипломатичні системи МЗС.

 

Значне зменшення часу, необхідного для оформлення та видачі віз для в’їзду в Україну і транзитного проїзду через її територію.

36.       

Перспективні матеріали для промисловості.

Організація виробництва литих деталей грунтооброблювальної сільгосптехніки з високоміцного чавуну

Інститутом проблем матеріалознавства НАН України розроблено технологію виготовлення високозносостійких деталей ґрунтообробної техніки з високоміцного чавуну. Ефективність розробки підтверджується позитивними результатами співпраці з великими агрокомплексами, зокрема з агрохолдингом "Миронівський хлібопродукт" та агропромисловою компанією Кернел, ПП "Агроекологія" та агрохолдингом "Астарта", щодо заміни імпортного ґрунтообробного інструменту на вітчизняний з високоміцного чавуну з кулястим графітом.

Очікуваний економічний ефект може бути сформований за рахунок збільшення у 2017-2018 роках обсягів сільгоспугідь, що обробляються з його використанням, до 1 млн. га.

37.       

Перспективні матеріали для промисловості.

Організація виробництва нового покоління ультра- високотемпературної кераміки.

Інститутом проблем матеріалознавства НАН України розроблені та підготовлені до впровадження нові керамічні матеріали для  виготовлення при температурах до 1800 0С деталей високотемпературних вузлів газотурбінних двигунів авіаційної, аерокосмічної техніки (КБ "Прогрес", м. Запоріжжя, КБ "Південне", м. Дніпро) та енергомашинобудування (зокрема жарових труб камер згоряння енергетичних апаратів) (Придніпровська ГРЕС, м. Дніпро).

Розширення діапазону робочих температур газотурбінних двигунів та енергетичних апаратів дозволить суттєво підвищити потужність двигунів за умов збереження маси останніх та підвищити ефективність роботи енергоагрегатів, зокрема теплових електростанцій, що працюють на вугільно-водній суміші.

 

 

 

 

Очікуваний економічний ефект створюється за рахунок суттєвого підвищення потужності сучасних газотурбінних двигунів авіаційної та ракетної техніки, а також підвищення ефективності роботи енергоагрегатів теплових електростанцій.

38.       

Перспективні матеріали для промисловості.

Розроблення інноваційних функціональних наноматеріалів – концентрованих наносуспензій чистих металів в органічних основах (Metal Nanofluids) за вітчизняною технологією одностадійного нанодиспергування локалізованим іонно-плазмовим струменем і імплантації нанометалів у рідини в вакуумі.

Інститутом надтвердих матеріалів ім. В.М. Бакуля НАН України, НТАК АЛКОН спільно з СП "Маркетинг надтвердих матеріалів" може бути налагоджено виробництво концентрованих наносуспензій чистих металів в органічних основах до 12 тонн на рік за конкурентоспроможною ціною на світовому ринку для застосування при виготовленні високоефективних охолоджуючих рідин в електроніці і енергетиці, біосумісних нанодезинфектантів для модифікації контактних поверхонь у місцях колективного користування та для військових цілей, виробництва активних пакувальних матеріалів з підвищеними антимікробними, фунгіцидними властивостями для подовженого зберігання харчових продуктів.

Обсяги фінансування: 1500 тис. грн.

Термін окупності: 3 роки.

39.       

Перспективні матеріали для промисловості.

Отримання деталей ракетно-космічної та авіаційної техніки з високим комплексом механічних та експлуатаційних властивостей при значному скороченні витрат.

Інститутом проблем матеріалознавства ім. І.М.Францевича НАН України розроблено жароміцні та жаростійкі багатокомпонентні сплави на основі ніобію з питомою вагою ≥ 7 г/см3, які з’єднуються зварюванням шляхом плавлення із збереженням механічних властивостей матеріалу шва. Міцність при 1200 оС  може змінюватись від 120 до 340 МПа при зміні пластичності при 20оС від 15 до 2 %. Сплави використані для виготовлення робочого тіла газового приводу крила ракети. Зараз технологія їх виготовлення доробляється для застосування у розробках ДП "ЗМКБ "Прогрес" та ДП "КБ"Південне" для виготовлення корпусних виробів,  робочих та соплових лопаток газотурбінного двигуна та жаростійких конструкцій висотного гіперзвукового безпілотного літального апарату транспортно-космічної системи.

Для розвитку перспективного напряму дослідницьких робіт потрібно нове обладнання. Обсяги фінансування: 3000 тис. грн.

Термін окупності: 4 роки.

40.       

Перспективні матеріали для промисловості.

Створення новітніх технологій моніторингу стану та запобігання руйнуванню об’єктів тривалої експлуатації.

Фізико-механічним інститутом ім. Г.В. Карпенка НАН України розроблено комплекс портативних діагностичних систем для відбору та опрацювання вимірювальної інформації, представленої параметрами пружних хвиль різної природи: акустико-емісійні системи SKOP-8 та SKOP-32; радіотелеметрична акустико-емісійна система AERTMS-8, вимірювальна система відбору, опрацювання та зберігання сигналів магнетопружної акустичної емісії МАЕ-1Л, які дають можливість моніторингу стану об’єктів гідро-, теплових та атомних електростанцій, нафтогазових трубопроводів та резервуарів, обладнання помпувальних станцій, висотних споруд та мости, корпусів реакторів АЕС тощо.

Діагностичні системи мають розроблену робочу конструкторську документацію, виготовлені їхні лабораторні макети. За технічними та функціональними можливостями системи готові для впровадження на підприємствах, де використовують відповідальні об’єкти тривалої  експлуатації.

Заходи з впровадження, які потребують фінансування:

а) виготовлення дослідних промислових зразків вимірювальних систем;

б) розробка програм і методик випробувань дослідних зразків систем на промислових об’єктах та проведення атестації систем;

г) корегування робочої конструкторської документації та доопрацювання дослідних зразків за результати попередніх випробувань.

Обсяги фінансування: 20000 тис. грн.

Строк, необхідний для запуску виробництва: 2 роки.

Очікуваний економічний ефект: 15000 тис. грн.

41.       

Перспективні матеріали для промисловості.

Розширення номенклатури та обсягів виробництва сучасних різальних та алмазно-абразивних інструментів для забезпечення потреб машинобудівних підприємств України.

Інститут надтвердих матеріалів ім. В.М. Бакуля НАН України спільно з НТАК АЛКОН освоєно випуск сучасних, конкурентоспроможних з кращими світовими аналогами різальних та алмазно-абразивних інструментів за новими технологіями. Розширення їх номенклатури та обсягів виробництва забезпечить широке заміщення високоякісного імпорту, якісне підвищення експлуатаційних параметрів деталей з важкооброблюваних сучасних матеріалів у галузях енергетики, виробництва авіаційної техніки, суднобудування тощо на таких підприємствах, як ЗМКБ "Прогрес", ДП ЛРЗ "Мотор", АТ "Мотор Січ", ДП КАЗ "Авіант", ДП ХМЗ "ФЕД", ДП НВКГ "Зоря-Машпроект", ПАТ "Гідросила", ПАТ "Краматорський завод важкого верстатобудування", ПАТ "Азовмаш".  Вітчизняний інструмент забезпечить зростання продуктивності обробки в 2–3 рази при збільшені стійкості інструменту в 2–4 рази з підвищенням ресурсу виробів в експлуатації у 1,5–3 рази.

Обсяги фінансування: 15000 тис. грн.

Термін окупності: 3 роки.

42.       

Перспективні матеріали для промисловості.

Зниження метало- та енергоємності виробництва та експлуатації масових видів металевих конструкцій та виробів.

Інститутом чорної металургії ім. З.І. Некрасова НАН України розроблена технологія виробництва металопрокату підвищеної міцності із економнолегованих конструкційних сталей. Технологічні рішення готові для впровадження на металургійних та машинобудівних підприємствах України, зокрема при виробництві вантажних залізничних вагонів нового покоління. Розроблена та узгоджена концепція створення металопрокату нового покоління для рухомого складу Укрзалізниці.

Заходи з впровадження, які потребують фінансування:

1. Промислове виробництво дослідних партій різних типів високоміцного металопрокату для вантажних вагонів (металургійні підприємства).

2. Проведення досліджень структурного стану та механічних властивостей дослідної партії на відповідність вимогам до металопрокату.

3. Розробка рекомендацій з ефективного використання високоміцного металопрокату при виробництві рухомого складу.

4. Розробка нормативно-технічної документації на виробництво прокату в металургії та його використання в вагонобудуванні.

5. Створення дослідних зразків рухомого складу нового покоління (Крюковський вагонобудівний завод, Дніпровагонмаш та ін.).

Обсяги фінансування: орієнтовна вартість 96 000 тис. грн. без урахування вартості дослідних партій металопрокату та дослідних зразків вагонів.

Строк, необхідний для запуску виробництва: до 3  років.

Економічний ефект від розробки становитиме:

В металургійній галузі  (орієнтовно) -  3000 грн. на тонну прокату.

При виробництві вагонів та перевезенні вантажів залізничним транспортом -  більше 30 000 тис. грн. на один вагон на рік.

Ефективне використання цього металопрокату при виробництві вантажних залізничних вагонів дасть можливість підвищити їх вантажопідйомність та  знизити собівартість залізничних перевезень без додаткових капітальних вкладень у модернізацію інфраструктури залізниць.

43.       

Перспективні матеріали для промисловості.

Технологія виготовлення оптичної нанокераміки для поліфункціональних застосувань.

Інститутом монокристалів НАН України розроблено лазерну нанокераміку з високотемпературних оксидів,  яка призначена для створення малогабаритних лазерів інфрачервоного діапазону 1.06-1.64 мкм. Технологія виготовлення нанокераміки дає можливість отримувати активні лазерні елементи складної геометрії і регульованого складу. Галузь першочергового використання – приладобудування для завдань оборонного комплексу: ДП ДЕЖККД "Луч", ДП «Ізюмський приладобудівний завод», ДП НВК "Фотоприлад", м.Черкаси.

Основні заходи з впровадження, які потребують фінансування:

а) доукомплектування та налагодження виробництва дослідних партій;

б) розробка нормативної документації за результатами натурних випробувань;

в) науковий супровід використання лазерних елементів у приладах.

Обсяги фінансування: 5000 тис.грн.

Строк, необхідний для запуску виробництва: 1,5 року.

Очікуваний економічний ефект: визначається потужностями зацікавлених підприємств.

Термін окупності: визначається сумою початкових інвестицій та періодом інвестування.

44.       

Авіа- та ракетобудування.

Методи та системи високоточної візуальної навігації для ракет та безпілотних літальних апаратів.

Інститутом проблем математичних машин і систем НАН України розроблено високоефективні методи високоточної візуальної навігації для ракет та безпілотних літальних апаратів, а також спільно з ДП "КБ "Південне" створено дослідний зразок високоточної системи візуальної навігації для ракети ГРОМ-2. Створено також експериментальну модель автономної системи візуальної навігації вагою менше 200 грамів для безпілотних апаратів, яка дозволяє з високою точністю контролювати положення в просторі. Розробка дослідного зразка системи потребуватиме участі виробників авіаційної техніки і може бути виконана  протягом 18 місяців при фінансуванні в обсязі 4,5 млн. грн..

Створення нової високотехнологічної вітчизняної продукції, конкурентоспроможної на світовому ринку.

Термін окупності: 3 роки.

45.       

Авіа- та ракетобудування.

Виготовлення високоміцних титанових пружин з високою пластичністю.

Інститутом металофізики ім. Г.В.Курдюмова НАН України розроблено технологію виготовлення високоміцних титанових пружин, яка базується на спеціальній швидкісній термічній обробці, що забезпечує формування унікальних структурних станів з недосяжним іншими методами рівнем механічних характеристик — поєднанні міцності у понад 1350 МПа та пластичності (відносне видовження — понад 8%). Можливі місця впровадження: ДП "АНТОНОВ", ДК «Укроборонпром», а також інші підприємства авіакосмічного машинобудування (ЗАТ "Мотор-Січ", ДП "Південмаш" тощо). Аналогів не існує.

Захід з впровадження, який потребує фінансування: встановлення та налагодження лінії серійного виробництва на ДП "АНТОНОВ".

Обсяги фінансування: 3700 тис. грн.

Строк, необхідний для запуску виробництва: 1 рік.

Очікуваний економічний ефект: 930 тис. грн. за рік.

Термін окупності: 4 роки.

46.       

Авіа- та ракетобудування.

Отримання деталей ракетно-космічної та авіаційної техніки з високим комплексом механічних та експлуатаційних властивостей при значному скороченні витрат

Інститутом металофізики ім. Г.В.Курдюмова НАН України розроблено технологію виготовлення титанових деталей різного призначення методом порошкової металургії. Технологія базується на новому для порошкової металургії підході з використанням порошків гідриду титану і елементарних леґувальних елементів та/або ліґатур. Уможливлює одержувати деталі наближеної до кінцевої форми з високим комплексом механічних та експлуатаційних властивостей при значному (до 6 разів) скороченні витрат. Можливі місця впровадження: ДП "АНТОНОВ", ДК «Укроборонпром», а також підприємства ЗАТ "Мотор-Січ", ДП "Південмаш". Аналогів не існує.

Захід з впровадження, який потребує фінансування:

- встановлення та налагодження лінії серійного виробництва на Державному підприємстві "АНТОНОВ" та інших зацікавлених підприємствах.

Обсяги фінансування: 5000 тис. грн.

Строк, необхідний для запуску виробництва: 1 рік.

 

Очікуваний економічний ефект: 1450 тис. грн. за рік.

Термін окупності: 4 роки.

47.       

Авіа- та ракетобудування.

Захист лопаток газотурбінних двигунів від зношування з метою подовження їх терміну експлуатації

Інститутом металофізики ім. Г. В. Курдюмова НАН України розроблено високотемпературний евтектичний сплав підвищеної жаростійкості для захисту лопаток газотурбінних двигунів від зношування з метою подовження їх терміну експлуатації. Встановлено оптимальний хімічний склад нового зносостійкого при високих температурах ливарного сплаву на кобальтовій основі з карбідним зміцненням марки ХТН-63, який переважає за жаростійкістю серійні сплави ВЖЛ-2, ХТН-61 та ХТН-62. Основні переваги - розширення діапазону робочих температур двигуна до 1100°С за рахунок високої жаростійкості, яка досягається комплексним легуванням.

Можливе місце виробництва – ТОВ "МЕЛТА", м. Київ. Замовники готової продукції – ДП "ЗМКБ "Прогрес", ВАТ "Мотор Січ" для використання в двигунах Д-18Т, АИ-222-25 літаків АН-124 "Руслан", АН-225 "Мрія" та Як-130.

Заходи з впровадження, які потребують фінансування:

а) виготовлення експериментальної партії сплаву;

б) промислові випробування сплаву на стаціонарній турбіні в умовах експлуатації двигуна на "ЗМКБ "Прогрес".

Обсяги фінансування: 400 тис. грн. Строк, необхідний для запуску виробництва: 1 рік.

Очікуваний економічний ефект: визначається потужностями зацікавлених підприємств.

Термін окупності: визначається сумою початкових інвестицій та періодом інвестування.

48.       

Авіа- та ракетобудування.

Захист лопаток газотурбінних двигунів від зношування з метою подовження  міжремонтного ресурсу

Інститутом металофізики ім. Г.В. Курдюмова НАН України розроблено порошковий сплав високої зносостійкості для захисту лопаток газотурбінних двигунів від зношування з метою подовження  міжремонтного ресурсу. Висока зносостійкість порошкових сплавів на основі кобальту, нікелю або лопаткового сплаву ЖС-32 досягнута збільшенням об’ємної частки зміцнюючої карбідної фази – карбіду титану. Висока жаростійкість сплавів забезпечується комплексним легуванням. Розроблені порошкові сплави в 3-5 разів переважають за зносостійкістю серійні ливарні сплави, що застосовуються для зміцнення робочих лопаток газотурбінних двигунів.
Можливе місце виробництва – ТОВ "МЕЛТА", ТОВ "НВФ "Мікросін", м. Київ. Замовники готової продукції – ДП "ЗМКБ "Прогрес", ВАТ "Мотор Січ" для використання в двигунах Д-18Т, АИ-222-25 літаків АН-124 "Руслан", АН-225 "Мрія" та Як-130.

Заходи з впровадження, які потребують фінансування:

а) налагодження та відпрацювання технології нанесення порошкових сплавів за існуючою на підприємстві технологією;

б) виготовлення експериментальної партії порошкових сплавів;

в) промислові випробування сплавів на стаціонарній турбіні в умовах експлуатації двигуна на "ЗМКБ "Прогрес".

Обсяги фінансування: 500 тис. грн.

Строк, необхідний для запуску виробництва: 2 роки.

 

Очікуваний економічний ефект: визначається потужностями зацікавлених підприємств.

Термін окупності: визначається сумою початкових інвестицій та періодом інвестування.

49.       

Авіа- та ракетобудування.

Спосіб неруйнівного контролю авіаційного скління

 

Інститутом фізики напівпровідників ім. В.Є. Лашкарьова НАН України розроблено методику неруйнівного контролю ступеня зміцнення авіаційного скління.

Вперше впроваджено на ДП "Антонов" для контролю як нових, так і літаків, які знаходяться в експлуатації.

50.       

Авіа- та ракетобудування.

Багатоканальний датчик задимленості в системах пожежного сповіщення

Інститутом фізики напівпровідників ім. В.Є. Лашкарьова НАН України розроблено принципове науково-технічне рішення та проведено експериментальні дослідження щодо виключення хибних спрацювань системи при наявності пилу (крім диму) в повітрі.

Впровадження системи гарантуватиме уникання хибних спрацювань у системі.

51.       

Авіа- та ракетобудування.

З’єднання металів і сплавів товщиною від 0,5 мм до 200 мм

Інститутом електрозварювання імені Є.О. Патона НАН України розроблено технологію електронно-променевого зварювання (далі - ЕПЗ)  у вакуумі, яка має широкі технологічні можливості та дозволяє з’єднати за один прохід метали і сплави завтовшки від 0,5 мм до 200 мм. Технологія ЕПЗ дає можливість високоякісно поєднувати практично всі деталі та вузли газотурбінних двигунів для газоперекачувальних станцій, виготовляти ємності високого тиску з важкозварюваних сталей та великогабаритні прецизійні конструкції фюзеляжу літака із титанового сплаву тощо. Технологія готова для впровадження на підприємствах авіа- та ракетобудування.

Заходи з впровадження, які потребують фінансування:

а) виготовлення, налагодження та запуск в експлуатацію установки для ЕПЗ елементів планера літака, шасі і пілонів на підприємстві ДП "Антонов";

б) виготовлення, налагодження та запуск в експлуатацію установки для заповнення капсул гранулами в вакуумі та їх герметизації електронним променем на АТ "Мотор Січ". Установка повинна скласти єдиний технологічний цикл разом з наявною на АТ "Мотор Січ" установкою для газостатичного пресування цих капсул;

в) модернізація на НВКГ "ЗОРЯ"-"МАШПРОЕКТ" двох установок для електронно-променевого зварювання деталей і вузлів газотурбінних двигунів з метою збільшення продуктивності праці, якості та обсягу продукції, що випускається.

Обсяги фінансування: 158000 тис. грн. Строк, необхідний для запуску виробництва: 2 роки.

Очікуваний економічний ефект: 22600 тис. грн. за рік.

Термін окупності: 7 років.

52.       

Авіа- та ракетобудування.

Автоматизована система з відеоспостереженням та флеш-пам’яттю для установок з виготовлення складних деталей методом направленої кристалізації

Інститутом фізики НАН України спільно з ДСКТБ Інституту фізики НАН України розроблено нові автоматизовані системи з відеоспостереженням і флеш-пам’яттю, які повинні автоматизувати процеси плавки металів в установках і печах, автоматично регулювати струм індуктора та інші процеси для дотримання оптимальної температури плавки, також проводити аналіз поверхні розплавленого металу за допомогою відеозйомки. При використанні автоматизованої системи з відеоспостереженням і флеш-пам’яттю виключається фактор перегріву   металу, а відповідно зменшується випуск неякісної продукції і виникає економія електроенергії. В системі інформація про температуру плавки, стан поверхні металу, процес заливки металу з тигля в форми з пірометра та відеокамери передається на комп’ютер і на моніторі відображається в графічному та візуальному вигляді, що дає можливість будь-коли переглянути завершені процеси плавки. Інформація про температуру плавки також зберігається на флеш-пам’яті.

Можливі місця впровадження: АТ "Мотор Січ" (м. Запоріжжя), ЗМКБ "Прогрес" та інші підприємства авіаційної промисловості та машинобудівної і металургійної галузі.

Заходи з впровадження потребують кредитування від організацій, на обладнанні яких реалізується дана розробка.

Обсяги фінансування: 1800 тис. грн.

Строк, необхідний для запуску виробництва: 12 місяців.

Очікуваний економічний ефект: визначається потужностями зацікавлених підприємств.

Термін окупності: до 1-го року.

53.       

Машинобудування.

Контактне зварювання залізничних рейок

Інститутом електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України розроблено технологію та обладнання для контактного стикового зварювання рейок з надміцних, заевтектоїдних сталей, що дало змогу прокласти більш як 5 тис. км "оксамитового" шляху в Україні. Це дозволило збільшити швидкість руху потягів в Україні до 160 км/год та ввести денні пасажирські поїзди. За розробленою технологією також прокладено  понад 25 тис. км у Китаї, США.

Ця розробка дозволить збільшити швидкість руху залізничного транспорту та підвищити довговічність рейкового шляху в 2…3 рази, висуває нові вимоги до існуючого рейкозварювального обладнання, у зв'язку з чим  необхідна розробка нового покоління машин на базі сучасних систем управління.

Заходи з впровадження, які потребують фінансування:

1. а) розробка конструкторської документації на виготовлення стаціонарної рейкозварювальної машини нового покоління; б) налагодження виробництва та виготовлення її експериментального зразка за участі Інженерного центру зварювання тиском ІЕЗ ім. Є.О. Патона НАН України;

2. а) розробка конструкторської документації на виготовлення мобільної рейкозварювальної машини нового покоління; б) налагодження виробництва та виготовлення її експериментального зразка за участі Інженерного центру зварювання тиском ІЕЗ ім. Є.О. Патона НАН України;

3. а) розробка конструкторської документації на виготовлення  машини нового покоління для приварки залізничних хрестовин у залізничну колію;

    б) Налагодження виробництва та виготовлення експериментального зразка машини нового покоління для приварювання залізничних хрестовин в залізничну колію за участі Інженерного центру зварювання тиском ІЕЗ ім. Є.О. Патона.

Обсяги фінансування: 46600 тис. грн.

Строк, необхідний для запуску виробництва: 2 роки.

Очікуваний економічний ефект: 2450 тис. грн. за рік.

Термін окупності: для пункту 1 – 1 рік, для пункту 2 – 2 роки, для пункту 3 – 5 років.

54.       

Машинобудування.

Зміцнення робочих поверхонь різноманітних виробів машинобудування та зварних з’єднань конструкцій

Інститутом металофізики ім. Г. В. Курдюмова НАН України спільно з Фізико-технічним навчально-науковим центром НАН України запропоновано нове обладнання для зміцнювальної обробки робочих поверхонь різноманітних виробів машинобудування за допомогою технології ультразвукового ударного процесу, а також зварних з’єднань важливих конструкцій. Ультразвукова ударна обробка використовується у промислово розвинутих країнах світу в таких галузях, як виготовлення транспортних засобів, мосто- і суднобудування, гірничо- і нафтовидобувна промисловість, для зміцнювального і релаксаційного впливу на робочі поверхні деталей і конструкцій, насамперед зварних. Технічні характеристики обладнання знаходяться на рівні світових аналогів, які випускаються фірмами США, Франції, Канади та КНР. В Україні немає аналогів такого обладнання.

Можливі місця впровадження: ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод", Київський філіал "НДКТІ" ПАТ "Укрзалізниця".

Вартість робіт з виготовлення сертифікованого промислового зразка обладнання з повним комплектом конструкторської документації становить 500 тис. грн. Прогнозна ціна реалізації обладнання — близько 100 тис. грн. за одиницю.

Заходи з впровадження, які потребують фінансування:

а) налагодження виробництва та виготовлення експериментальної партії (5 од.) установок для ультразвукової ударної обробки виробів машинобудування і зварних конструкції;

б) тестування обладнання на відповідність технічним умовам;

в) підготовка документації щодо походження обладнання;

г) сертифікація установки;

д) підготовка нормативних документів щодо використання ультразвукової ударної обробки у різних галузях промисловості України.

Обсяги фінансування: 500 тис. грн.

Строк, необхідний для запуску виробництва: 18 місяців.

Очікуваний економічний ефект: неможливо визначити, оскільки саме використання технології підвищує довговічність виробів тривалої експлуатації.

Термін окупності: 4 роки.

55.       

Машинобудування.

Вимірювання та дослідження внутрішніх напружень прецизійних деталей оптико-електронних приладів

Інститутом фізики напівпровідників ім. В.Є. Лашкарьова НАН України в розробленому модуляційно-поляризаційному вимірювальному комплексі для реєстрації термонапружень у матеріалах та конструкціях створено умови їх вимірювання без впливу температури на всі коефіцієнти (оптичні, еластопружні та теплопровідні), що беруть участь у процесі виникнення явища та його спостереженні.

Неруйнівний контроль якості прецизійних оптичних деталей (лазерні вікна, деталі з оптичного германію та кремнію та ін.).

56.       

Машинобудування.

Низькотемпературне зміцнення інструменту, деталей машин для потреб машинобудування

Інститутом фізики НАН України спільно з Інститутом чорної металургії ім. З.І.Некрасова  НАН України  запропоновано нове обладнання і технологію для низькотемпературної обробки інструменту, деталей машин з метою підвищення їх міцності і зносостійкості. Кріогенна обробка використовується у промислово розвинутих країнах світу в таких галузях, як виготовлення транспортних засобів, гірничо- і нафтовидобувна промисловість, для зміцнення інструменту, деталей і конструкцій. Технічні характеристики обладнання знаходяться на рівні світових аналогів, які випускаються фірмами США, Канади. В Україні відсутні аналоги такого обладнання.

Можливі місця впровадження: інструментальні заводи України, машинобудівні та металургійні підприємства.

Вартість робіт з виготовлення сертифікованого промислового зразка обладнання з повним комплектом конструкторської документації становить 500 тис. грн. Прогнозна ціна реалізації обладнання — близько 150 тис. грн. за одиницю.

Заходи з впровадження, які потребують фінансування:

а) налагодження виробництва та виготовлення експериментальної партії (5 од.) установок для кріогенної обробки виробів машинобудування і конструкцій;

б) тестування обладнання на відповідність технічним умовам;

в) підготовка документації щодо походження обладнання;

г) сертифікація установки;

д) підготовка нормативних документів щодо використання кріогенної обробки у різних галузях промисловості.

Обсяги фінансування: 500 тис. грн.

Строк, необхідний для запуску виробництва: 18 місяців.

Очікуваний економічний ефект: 250 тис. грн. за рік.

Термін окупності: 2 роки.

57.       

Електротехнічна промисловість.

Виготовлення стрічкових аморфних та нанокристалічних магнітопроводів та трансформаторів і дроселів різного   призначення

Інститутом металофізики ім. Г. В. Курдюмова НАН України розроблено стрічкові аморфні та нанокристалічні магнітопроводи, а також трансформатори і дроселі на їх основі. Продукція характеризується високою термічною, механічною та радіаційною стабільністю основних магнітних характеристик магнітопроводів у поєднанні з надвисокими їх показниками на рівні кращих закордонних аналогів виробництва "Hitachi" Японія, "Vacuumschmelze" Німеччина, "Allied Signal" США. Не має аналогів в Україні.

Результати розробки вже використовують такі підприємства: ТОВ "ХАРТРОН-ПЛАНТ" та ТОВ “ХАРТРОН-ІНКОР”, м.Харків, ПАТ „Київський завод автоматики”, ВАТ "РАДАР", м.Київ (у широкополосних  трансформаторах  для  цифрових  мереж  зв’язку – телекомунікації); ВАТ "Запорізький завод ПЕРЕТВОРЮВАЧ", ТОВ "НДІ "ПЕРЕТВОРЮВАЧ", ТОВ “ІМПУЛЬС” м.Запоріжжя, (в імпульсних блоках живлення), (у силових трансформаторах імпульсних джерел живлення); ДП “Дніпропетровський науково-виробничий комплекс „Електровозобудування”(магнітопроводи для серійного виробництва силових блоків живлення електровозів); ТОВ “Міжнародна компанія “АНТАРЕС” (розрізні магнітопроводи імпульсних (до 60 кВ) трансформаторів джерел живлення для промислової електронно-променевої плавки титану); ТОВ “ЗОНТА”, м.Дрогобич (у лічильниках електроенергії); ТОВ "ОЛТЕСТ" та Інститут прецизійних вимірювань Укрметртестстандарту, м.Київ (у трансформаторах струму еталонних вимірювачів імпедансу); ПП "БІОНТОП", м. Дніпропетровськ, ПАТ “Хмельницькобленерго” (у промислових вимірювальних трансформаторах струму); ТОВ "НВП "Аеротехніка-МЛТ", м.Київ (модулятори радарів для аеропортів); ТОВ "НВП "Електроавтоматика", АСК "СПЕКТР", АТ "СИСТЕМА".

Місце впровадження: ТОВ "МЕЛТА" (м.Київ).

Заходи з впровадження, які потребують фінансування:

а) закупівля, встановлення та налагодження лінії серійного виробництва стрічкових аморфних та нанокристалічних магнітопроводів на науково-виробничому підприємстві ТОВ "МЕЛТА" (м.Київ) на основі ліцензійних угод з інститутом;

б) налагодження серійного виробництва та виготовлення дослідно-промислових та промислових партій стрічкових магнітопроводів, трансформаторів і дроселів;

в) розробка та погодження підприємствами-замовниками нормативно-технічної документації (технічні умови, технологічні інструкції та ін.);

г) сертифікація виробництва за системою ISO.

Обсяги фінансування: 20000 тис.грн.

Строк, необхідний для запуску виробництва: 1 рік.

Очікуваний економічний ефект: 10000 тис.грн.

Термін окупності: 2 роки.

58.       

Електротехнічна промисловість.

Налагодження повного технологічного циклу виробництва свинцево-кислотних акумуляторних батарей широкого призначення

Інститутом транспортних систем і технологій НАН України запропоновано налагодити повний технологічний цикл виробництва свинцево-кислотних акумуляторних батарей. Інститутом розроблено нові та удосконалено раніше впроваджені технології формування і зарядки акумуляторних батарей, отримання сплавів із заданими технічними характеристиками, виготовлення блоків електродних пластин та ін.;  розроблено конструкцію акумуляторної батареї для танків та легкої бронетанкової техніки, конструкцію клапанно-регульованої батареї та виконано інші розробки, які захищені понад 70 патентами.

Можливі місця впровадження: заводи МНПК "ВЕСТА", інші заводи акумуляторної промисловості, які застосовують новітні технології виробництва свинцево-кислотних акумуляторних батарей широкого призначення.

Заходи з впровадження, які потребують фінансування:

а) встановлення та налагодження лінії серійного виробництва на підприємствах України;

б) закупівля (замовлення) партії акумуляторних батарей для потреб закладів охорони здоров'я, агропромислового комплексу, оборонпрому;

в) налагодження виробництва та виготовлення експериментальної партії акумуляторних батарей.

Обсяги фінансування: 12000 тис.грн.

Строк, необхідний для запуску виробництва: 2 роки.

Очікуваний економічний ефект: 25000 тис. грн. за рік.

Термін окупності: 3 роки.

59.       

Електротехнічна промисловість.

Повний технологічний цикл переробки та утилізації акумуляторних батарей, що відпрацювали свій ресурс

Інститутом транспортних систем і технологій НАН України розроблено технологію переробки та утилізації акумуляторних батарей, що відпрацювали свій ресурс. Така технологія є екологічно чистою та забезпечує екологічну безпеку навколишнього середовища. Україна практично не має власних запасів первинного свинцю, тому наявність власного виробництва вторинного свинцю і свинцевих сплавів є актуальною. Унікальність і конкурентні переваги розробки:

– технологія дозволяє з брухту акумуляторів отримати не тільки вторинний свинець, вторинний поліпропілен і сульфат натрію, які можуть бути реалізовані споживачам;

– розроблено способи рафінування чорнового свинцю, що  дозволяють знизити втрати свинцю, зменшити викиди двоокису сірки, знизити енерговитрати на рафінування і досягти високої якості товарного свинцю і свинцевих сплавів;

– вдосконалено спосіб підготовки лому свинцево-кислотних акумуляторів для переробки, що дозволяє збільшити якість поліпропілену, отриманого з вторинної сировини, а також збільшити якість сульфату натрію, отриманого з пасти цих акумуляторів.

Вказані розробки захищені патентами України.

Можливе місце  впровадження: ТОВ "РекС".

Заходи з впровадження, які потребують фінансування:

а) встановлення та налагодження лінії серійного виробництва на підприємствах України;

б) закупівля (замовлення) партії свинцю та свинцевих сплавів, вторинного поліпропілену та сульфату натрію для потреб закладів охорони здоров'я, агропромислового комплексу, оборонпрому;

в) налагодження виробництва та виготовлення свинцю та свинцевих сплавів, вторинного поліпропілену та сульфату натрію.

Обсяги фінансування: 10000 тис.грн.

Строк, необхідний для запуску виробництва: 2 роки.

Очікуваний економічний ефект: 15000 тис. грн. за рік.

Термін окупності: 4 роки.

60.       

Металургійна промисловість.

Економія палива при опаленні великих обертових печей з використанням технологічних газів

Інститутом газу НАН України реалізовано розробку, яка дозволяє економити традиційне паливо (природний газ, вугілля, мазут), зменшує викиди в атмосферу; при спалюванні разом з пиловугільним паливом пришвидшує його запалювання і зменшує недопал вугілля. Розробка може бути затребувана на металургійних та інших підприємствах.

Пальники виготовлено на дослідному підприємстві Інституту газу НАН України.

Розробку впроваджено при реконструкції системи опалення типових обертових печей довжиною 85 м і діаметром 3,6 м для випалу феронікелевої руди на ВАТ "Побузький феронікелевий комбінат". Економічний ефект на 4-х печах за рахунок зменшення витрат вугілля та підвищення робочої зони печі  62,5 млн. грн. за рік., соціальний ефект – зменшення шкідливих викидів в атмосферу.
Заходи з впровадження потребують кредитування від організацій, на обладнанні яких реалізується дана розробка.

Обсяги фінансування: 800 тис. грн.

Строк, необхідний для запуску виробництва: 8 місяців.

Очікуваний економічний ефект: від 3% економії палива (наприклад 4 млн. грн. за рік при базових витратах природного газу на піч об’ємом 3000 м3/год.).

Термін окупності: 1 рік.

61.       

Металургійна промисловість.

Отримання аморфної, нано- чи мікрокристалічної стрічки з прецизійних сплавів

Інститутом металофізики ім. Г. В. Курдюмова НАН України розроблено технологічний модуль, який уможливлює одержувати за один виробничий цикл (надшвидке охолодження із 104–106 К/хв.) до 10 кг аморфної, нано- чи мікрокристалічної стрічки з прецизійних сплавів на основі Fe, Co (магнітом’які сплави) або Ni, Cu (сплави-припої та суперсплави). Не має аналогів в Україні.

Можливі місця впровадження: ТОВ "МЕЛТА" (м. Київ), УкрНДІ "Запоріжспецсталь" (м. Запоріжжя) та інші підприємства металургійної галузі.

Заходи з впровадження, які потребують фінансування:

а) доукомплектування та запуск технологічного модуля  для надшвидкого  охолодження розплавів на базі Інституту металофізики ім. Г. В. Курдюмова НАН України;  

б) налагодження серійного виробництва та виготовлення дослідно-промислових та промислових партій аморфних, нано- та мікрокристалічних стрічок з прецизійних сплавів; 

в) розробка та погодження з підприємствами-замовниками нормативно-технічної документації (технічні умови, технологічні інструкції та ін.).

Обсяги фінансування: 50000 тис. грн.

Строк необхідний для запуску виробництва: 2 роки.

Очікуваний економічний ефект: 13333 тис.грн. за рік.

Термін окупності: 4 роки.

62.       

Металургійна промисловість.

Пірометри спектрального відношення ДПР-1 для машинобудівної, металургійної та авіабудівної галузей.

Інститутом фізики НАН України спільно з ДСКТБ Інституту фізики НАН України розроблено і виготовлено пірометри спектрального відношення ДПР-1 (дистанційних вимірювачів температури) в діапазоні 200°С – 2500°С та підготовлено до впровадження їх в серійне виробництво для використання  на дільницях металургійних заводів, металургійних ділянках промислових підприємств, коксових та цегельних  і інших підприємствах. Прилади призначені для безконтактного вимірювання температури в металургійній промисловості (температура розплавлених металів у ковшах, кокілях, доменних печах, мартенах), при розливі рідкого металу в форми, на прокатних станах, для автоматизації процесу плавки при виготовленні деталей у вакуумних печах, на вогнетривких та коксохімічних комбінатах, у кузнях при куванні металів, цехах заводів при виготовленні дроту, арматури, рельсів, труб різного діаметра. Цими приладами пройдено метрологічні випробовування, проведені Укрметртестстандартом, та отримано сертифікат відповідності засобів вимірювальної техніки. Також такі прилади занесено до Держреєстру.

Технічні характеристики пірометрів знаходяться на рівні світових аналогів, які випускаються фірмами США, Німеччини, Японії та КНР. В Україні немає аналогів таких пірометрів.

Можливі місця впровадження: ПАТ МК "Азовсталь", ПАТ "Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча", "Запоріжспецсталь", АТ "Артемівський завод по обробці кольорових металів", ПАТ "Енергомашспецсталь", АТ "Мотор Січ" та інші підприємства металургійної, машинобудівної та авіаційної  галузі.

Обсяги фінансування: 1600 тис. грн.

Строк, необхідний для запуску виробництва: 12 місяців.

Очікуваний економічний ефект: визначається потужностями зацікавлених підприємств.

Термін окупності: до 1 року.

63.       

Металургійна промисловість.

Автоматизований комплекс для керування процесами прокату та загартування металу в надважких виробничих умовах для машинобудівної, металургійної та авіабудівної галузей

Інститутом фізики НАН України спільно з ДСКТБ Інституту фізики НАН України розроблено автоматизовані комплекси для керування процесами прокату та загартування металу в надважких виробничих умовах в установках, печах, рейкобалкових станах, а також для автоматичного регулювання струму індуктора та інших процесів для дотримання оптимального процесу прокату та загартування. При використанні автоматизованого комплексу виключається фактор перегріву та недогріву металу, перегартування та недогартування заготовок, а відповідно зменшується випуск неякісної продукції і виникає економія електроенергії.

Можливі місця впровадження: ПАТ МК "Азовсталь", ПАТ "Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча", "Запоріжспецсталь" та інші підприємства металургійної галузі. 

Заходи з впровадження потребують кредитування від організацій, на обладнанні яких реалізується дана розробка. Обсяги фінансування: 2800 тис. грн.

Строк необхідний для запуску виробництва: 24 місяці.

Очікуваний економічний ефект: визначається потужностями зацікавлених підприємств.

Термін окупності: визначається сумою початкових інвестицій та періодом інвестування.

64.       

Енергетика.

Діагностування вібраційного стану енергетичних агрегатів для підвищення надійності їх експлуатації.

Інститутом проблем машинобудування ім. А.М. Підгорного НАН України розроблено автоматизовану систему діагностування вібраційного стану енергетичних агрегатів, яка призначена для автоматизації процесів безперервного контролю, своєчасного виявлення позаштатних і аварійних ситуацій та підвищення надійності експлуатації агрегатів. В Україні подібними системами потребують оснащення турбоагрегати потужністю 200, 300 і 800 МВт енергоблоків ТЕС і ТЕЦ. Системами автоматично оцінюється вібраційний стан турбоагрегатів та здійснюється їх захист при підвищенні вібрації.

Виробником системи може бути НВО “Аерокосмоекологія України”, м. Харків. Системи впроваджено (спільно з НВО “Аерокосмоекологія України”) на енергоблоках №1, №3, №4 Трипільської ТЕС ПАТ “Центренерго”.

Для впровадження однієї системи на турбоагрегаті необхідно фінансування таких робіт як: розробка технічних вимог щодо складових частин обладнання системи діагностування вібраційного стану та щодо розміщення обладнання на енергоблоці (виконавець Інститут проблем машинобудування ім.А.М.Підгірного НАН України); розробка проекту з технічного оснащення турбоагрегату системою діагностування вібраційного стану (виконавець НВО “Аерокосмоекологія України”); розробка конструкторської документації на виготовлення системи (виконавець НВО “Аерокосмоекологія України”); виготовлення та монтаж системи діагностування вібраційного стану турбоагрегату на енергоблоці (виконавець НВО “Аерокосмоекологія України”); адаптація технічних засобів і програмного забезпечення на енергоблоці, випуск посібника користувача, навчання обслуговуючого персоналу, проведення пусконалагоджувальних робіт з уведенням системи в експериментальну експлуатацію (виконавець Інститут проблем машинобудування ім.А.М.Підгірного НАН України).

Обсяги фінансування: 5000 тис.грн. (у середньому на одну систему).

Строк, необхідний для запуску виробництва: 3 роки.

Очікуваний економічний ефект: 500 тис.грн. за рік.

Термін окупності: 10 років.

65.       

Енергетика.

Зменшення емісії оксидів азоту в атмосферу методом триступеневого спалювання вугілля на енергетичних котлах ТПП 312

Інститутом технічної теплофізики НАН України розроблено технологія зменшення емісії оксидів азоту в атмосферу методом триступеневого спалювання вугілля на енергетичних котлах ТПП 312.

Визначено шляхи підвищення ефективності існуючої системи триступеневого спалювання вугілля, що змонтована на котлі ТПП 312 блоку №6 ДТЕК Ладижинська ТЕС. Реалізація результатів розробки забезпечить 55 – 60% зниження емісії оксидів азоту при задовільних втратах палива від недопалу та температурі біля поверхонь системи підвісних ширм. Залежно від навантаження блоку така ефективність системи забезпечить значення емісії оксиду азоту на рівні 250 – 340 мг/м3, що впритул наближає до нормативів ЄС.

Для реалізації проекту модернізації потрібно придбати додаткове обладнання та модернізувати систему підготовки суміші димових газів з повітрям для транспортування палива у додаткові пальники.

Обсяги фінансування: 3000 тис.грн. (на один блок).

Строк, необхідний для запуску виробництва: 3 роки.

Очікуваний економічний ефект: 600 тис.грн. (на один блок) за рік

Термін окупності: 5 роки.

66.       

Енергетика.

Облік електричної енергії з контролем показників її якості.

Інститутом електродинаміки НАН України розроблено автоматизовану систему обліку електричної енергії (АСОЕ) з контролем показників її якості.

Розробка призначена для автоматизації обліку електричної енергії та вимірювання показників її якості з застосуванням апаратно-програмних комплексів у магістральних і міждержавних мережах ДП "НЕК "Укренерго"", а також для підтримки балансу електричної енергії в енергосистемах Об’єднаної енергетичної системи  України.

Наявні виробники в Україні – ЗАТ "ЕЛВІН", м.Київ.

Підвищення ефективності роботи електричних мереж завдяки АСОЕ з контролем ПЯЕ підтверджено практичними розрахунками техніко-економічних показників її використання, в результаті чого встановлено, що починаючи з 2013 року економічний ефект від впровадження цієї системи в ДП "НЕК "Укренерго"" перевищив 1 млрд. грн. Система впроваджена  в ДП "НЕК "Укренерго".

Обсяги фінансування: 3000 тис.грн.

Строк необхідний для запуску виробництва: 10 місяців.

Очікуваний економічний ефект: 3000 тис.грн. за рік.

Термін окупності: 1 рік.

67.       

Енергетика.

Автоматизація технологічних процесів управління високовольтними електричними підстанціями для підвищення надійності їх роботи

Інститутом електродинаміки НАН України розроблено автоматизовану систему управління технологічними процесами високовольтної електричної підстанції.

Створено принципово новий повнофункціональний комплекс моніторингу і повністю дубльована система управління, що забезпечують різке скорочення трудовитрат і підвищення надійності роботи системи.

Наявні виробники в Україні – МПП "АНІГЕР", м.Київ.

Система впроваджена  на   підстанції 750 кВ "Київська".

Обсяги фінансування: 5000 тис.грн. (на одне приєднання).

Строк, необхідний для запуску виробництва: 6 місяців.

Очікуваний економічний ефект: 1667 тис.грн. за рік.

Термін окупності: 3 роки.

68.       

Енергетика.

Протиаварійна автоматика енергосистеми зі значною часткою відновлюваної генерації для підвищення надійності їх роботи

Інститутом електродинаміки НАН України розроблено адаптивну систему протиаварійної автоматики енергосистеми зі значною часткою відновлюваної генерації.

Система використовується для забезпечення адаптивного протиаварійного керування в енергосистемах зі значною часткою електростанцій на відновлюваних джерелах енергії (ВДЕ).

Створено комплексну адаптивну систему протиаварійної автоматики, що забезпечує реалізацію низки нових функцій, зокрема: формування групи керуючих дій з метою попередження критичного за умов роботи ВДЕ зниження напруги; адаптивну зміну уставок спрацювання та визначення обсягів керуючих дій залежно від години доби, пори року та інших факторів, а також моніторинг та візуалізацію поточного стану з точки зору стійкості за напругою вузлів регіону з ВДЕ.

Проект розробленого комплексу адаптивної ПА пройшов державну експертизу та впроваджується в мережах південно-західної частини Одеської області.

Наявні виробники в Україні – МПП "АНІГЕР", м.Київ.

Обсяги фінансування: 1000 тис.грн.

Строк необхідний для запуску виробництва: 2 роки.

Очікуваний економічний ефект: 200 тис.грн. за рік.

Термін окупності: 5 років.

69.       

Енергетика.

Збір та утилізація звалищного газу з подальшим виробництвом електричної енергії

Інститутом газу НАН України розроблено систему збору та утилізації звалищного газу.

В 2012 році створено перший в Україні комолексний проект збору та переробки звалищного газу в електроенергію блоком з 6 газопоршневих генераторів та трансформаторною підстанцією. Вироблену електроенергію передають в централізовану мережу на постійній основі. Станція є першою чергою комплексу, розрахованого на потужність 4,5 МВт електроенергії.

Економічний ефект від впровадження: видобуто 17 млн. куб.м метану, вироблено та поставлено в мережу на безперервній основі 65 млн. кВт-год електроенергії на суму близько 280 млн. грн. Фактичне скорочення викидів парникових газів склало більше 100 тис. тонн в еквіваленті вуглекислоти. Впровадження розроблених технологій на великих полігонах твердих побутових відходів (ТПВ)  України дозволить щороку стабільно заміщати 0.5 млрд. куб. м природного газу, а з урахуванням палива біологічного походження – до 10 млрд. куб. м.

Щорічний обсяг ТПВ України – 11-13 млн.т  виділяє приблизно 800 тис. т метану, його кількість еквівалентна 16 млн. т вуглекислоти за парниковим ефектом. Збір та утилізація звалищного газу є обов'язковою умовою приєднання України до європейського співтовариства.

Впроваджено в м.м. Бориспіль, Житомир, Миколаїв, Бровари. В 2014 р. сумарна потужність сягне 6.2 МВт.
Заходи з впровадження системи дегазації полігону твердих побутових відходів та встановлення генераційного обладнання потребують фінансування.

Обсяги фінансування: 50000 тис.грн.

Строк, необхідний для запуску виробництва: 1 рік.

Очікуваний економічний ефект: 32000 тис.грн. за рік.

Термін окупності: 2 роки.

70.       

Енергетика.

Реконструкція котлів ТВГ-8(ТВГ-8М) та ін.

Інститутом газу НАН України розроблено реконструкцію котлів ТВГ-8(ТВГ-8М) та ін.

В Україні більше 1000 котлів ТВГ-8(ТВГ-8М)  (≈10 МВт·1000 = 10 ГВт) потребують реконструкції з підвищенням їх ККД та подовженням їх ресурсу. Інститут газу НАН України є розробником котлів ТВГ-8 (ТВГ-8М), а зараз розробив їх реконструкцію з заміною пальникових пристроїв та установкою нової конвективної поверхні нагріву. На одному котлі ТВГ-8(ТВГ-8М) економія природного газу складає близько 172 тис.м3/рік (готуються до впровадження в м. Києві ще 3 котли). Виробник  ПАТ ММЗ, м.Монастирище Черкаської обл.

Розробку впроваджено в останні 7 років більш як на 10 котлах в ПАТ "Київенерго" (котельні по вул. Депутатській та Чорнобильській), "Житомиртеплокомуненерго" та ін.

Заходи з впровадження потребують фінансування організацій системи Теплокомуненерго, що реалізують дану розробку.

Обсяги фінансування: 11000 тис.грн. (на 1 котел).

Строк, необхідний для запуску виробництва: 1 місяць.

Очікуваний економічний ефект: 11800 тис.грн. за рік.

Термін окупності: 1 рік.

71.       

Енергетика.

Реконструкція котлів НИИСТУ-5 та ін.

Інститутом газу НАН України розроблено реконструкцію котлів НИИСТУ-5 та ін.

В Україні більше 15000 котлів НИИСТУ-5 потребують реконструкції з підвищенням їх ККД та подовженням їх ресурсу. Після реконструкції буде досягнуто ККД 92% (нинішній показник ККД становить 80%).

На одному котлі з заміною пальників та установкою конвективної поверхні нагріву економія природного газу складає близько 25 тис.м3/рік. Виробники ПАТ ММЗ, м.Монастирище Черкаської обл. та власне дослідне виробництво Інституту газу НАН України.

Розробку впроваджено в санаторії Міноборони «Пуща-Водиця» м.Київ (пальники) та інших. підприємствах.

Заходи з впровадження потребують фінансування організацій системи Теплокомуненерго, що реалізують дану розробку.

Обсяги фінансування: 250 тис.грн. (на 1 котел).

Строк, необхідний для запуску виробництва: 1 місяць.

Очікуваний економічний ефект: 172 тис.грн. за рік.

Термін окупності: 1,5 року.

72.       

Енергетика.

Реконструкція парових та водогрійних котлів типу ДЕ та ДКВР на сумісне спалювання біогазу і природного газу

Інститутом газу НАН України розроблено реконструкцію парових та водогрійних котлів типу ДЕ та ДКВР на сумісне спалювання біогазу і природного газу.

В Україні більше сотні підприємств, що в процесі вироблення основної продукції отримують органічні відходи, які можуть бути утилізовані шляхом біологічної деструкції з можливістю отриманням біогазу. Біогаз доцільно спалювати в наявних котельнях, заміщуючи частину природного газу.

Виробники ПАТ ММЗ, м.Монастирище Черкаської обл. та власне дослідне виробництво Інституту газу НАН України.

Економія природного газу складає близько 30% від обсягів споживання природного газу на Лужанському спиртзаводі.

Очисні споруди міста Києва – Бортницька станція аерації, котел ДКВР-6,5/13 переведено на сумісне спалювання біогазу і природного газу.

Впроваджено: Лужанський спиртзавод, м. Лужани, Чернівецька обл., Бортницька станція аерації.

Для реалізації даної розробки необхідне фінансування промислових організацій, де утворюються відходи для зброджування.

Обсяги фінансування: 1600 тис.грн. (на 1 котел).

Строк, необхідний для запуску виробництва: 2 місяці.

Очікуваний економічний ефект: 800 тис.грн. за рік.

Термін окупності: 2 роки.

73.       

Енергетика.

Створення дослідного виробництва наношаруватих графітових ущільнень екстремально високої стійкості для ядерних реакторів

Інститутом газу НАН України розроблено технології та створення дослідного виробництва наношаруватих графітових ущільнень екстремально високої стійкості для ядерних реакторів.

На діючих енергоблоках вітчизняних АЕС, зокрема на Хмельницькій АЕС, на якій ще не введені в експлуатацію всі заплановані проектом енергетичні блоки, передбачено використання ущільнюючих елементів (прокладок) з терморозширеного графіту (ТРГ) російського виробництва. У зв’язку з припиненням технічної співпраці з Російською Федерацією у цій галузі виникла невідкладна потреба заміни раніше імпортованих ущільнюючих елементів (прокладок) відповідними виробами вітчизняного виробництва.

Метою проекту є створення на новому науково-технологічному рівні промислового виробництва ущільнюючих елементів з ТРГ для апаратів та арматури технологічних установок ядерної енергетики, хімічної та нафтопереробної промисловості. Внаслідок цього буде досягнута технічна незалежність країни від імпорту вкрай необхідних, зокрема для ядерної енергетики, конструктивних елементів, які обумовлюють високий ступінь надійності та безпеки при експлуатації технологічного обладнання.

Заходи з впровадження, які потребують фінансування:

а) закупівля сировини-напівпродукту у вигляді графітової фольги з вмістом вуглецю не менше 99,9%;

б) розробка та виготовлення технологічної оснастки для пресування ущільнюючих елементів з ТРГ;

в) розробка та виготовлення стенда для випробування ущільнюючих елементів з ТРГ.

Обсяги фінансування: 5000 тис.грн.

Строк, необхідний для запуску виробництва: 2 роки.

 

Очікуваний економічний ефект: 2000 тис.грн. за рік.

Термін окупності: 2,5 роки.

74.       

Енергетика.

Створення системи радіаційного контролю і моніторингу радіоактивних матеріалів та відходів для всіх стадій їх життєвого циклу

Державною установою "Інститут геохімії навколишнього середовища НАН України" розроблено та запатентовано нову технологію та апаратуру (5 патентів) динамічного аналізу нестаціонарних радіаційних полів, на базі яких пропонується створити систему радіаційного контролю і моніторингу радіоактивних матеріалів та відходів для всіх стадій їх життєвого циклу. Наявні зразки нового обладнання після їх дослідно-експлуатаційних випробувань та доопрацювання можуть повністю забезпечити потреби України технічними засобами вітчизняного виробництва. Інститут спільно з інвестором (або за державним замовленням) може налагодити серійне виробництво зазначених приладів. За деякими показниками вітчизняна продукція буде перевищувати закордонні аналоги. Потенційні споживачі пропонованої продукції: підприємства ядерно-паливного циклу, об’єкти енергетики, медичні установи, наукові установи, митна та прикордонна служби, екологічна інспекція, ДСНС України, геолого-розвідувальні установи та ін.

Обсяги фінансування: 10000 тис. грн.

Собівартість виготовлення вітчизняних приладів буде на 60 – 70%  дешевша їх закордонних аналогів. Залежно від обсягу замовлення термін окупності складатиме 2-3 роки.

75.       

Енергетика.

Ефективне використання газу

Інститутом фізичної хімії ім. Л.В.Писаржевського НАН України розроблено автономний безполум’яний генератор тепла на основі каталітичного окиснення природного газу або пропан-бутанової суміші для опалення різних об’єктів, у тому числі в умовах геологічних, будівельних, транспортних, сільськогосподарських робіт та військових об’єктів.

При роботі каталітичного генератора тепла відсутні димові викиди та випромінювання у видимому діапазоні, що дозволяє уникнути виявлення приладу в польових умовах. Обігрівач працює на екологічно чистому, недорогому і досить безпечному газовому паливі, яке широко застосовується в побуті й на виробництві.

76.       

Енергетика.

Використання сонячної енергії

Відділенням фізико–хімії горючих копалин Інституту фізико–органічної хімії і вуглехімії ім. Л.М.Литвиненка НАН України сконструйовано сонячні теплові повітряні колектори, які працюють за  принципом одночасної вентиляції, обігріву, сушіння (влітку на виході з колектора може подаватись свіже, тепле повітря до 70-75оС). На даний час вже встановлено більше 20 сонячних повітряних колекторів на різних соціальних об’єктах у Львівській, Івано–Франківській, Закарпатській областях: дитяча шкода–інтернат, катехитична школа, дерев’яні церкви 17–18 століття, приватні будівлі, бази відпочинку.

Працюють виключно на сонячній енергії, цілий рік, повністю автономно. Можлива економія коштів на енергоресурси в холодний період до 20 %, влітку – до 80 %.

Можливе застосування для вентиляції і часткового нагріву приміщень, а його модифікації можна застосовувати для нагріву води, сушіння продуктів і матеріалів, а влітку, що важливо – для подачі свіжого холодного повітря в будівлю.

77.       

Енергетика.

Використання сонячної енергії

Відділенням фізико–хімії горючих копалин Інституту фізико–органічної хімії і вуглехімії ім. Л.М.Литвиненка НАН України розроблено автономні сонячні пристрої тепло- та електропостачання власного виробництва, в основі яких використання сонячної енергії. Такими пристроями є сонячні теплові повітряні колектори, сонячні фотоелектричні панелі на основі фотовольтаїчних батарей (додатковими устаткуваннями є: сушарки різних типів, комплект для нагріву води, світлодіодні лампи і т.д.). Створені прототипи таких пристроїв проходять випробовування в лабораторних і польових умовах.

Автономні сонячні пристрої тепло- та електропостачання власного виробництва для забезпечення життєдіяльності людей в польових умовах забезпечить їх (в першу чергу військовослужбовців) теплом, гарячою водою, електричною енергією, світлом.

78.       

Енергетика.

Технологія дезактивації радіонуклідних забруднень

Інститутом загальної та неорганічної хімії ім. В.І.Вернадського НАН України знайдено нове концептуальне рішення дезактивації технологічного обладнання атомних електростанцій, в основу якого покладено принцип тонкошарового електролізу, суміщеного з активацією ультразвуком. Процеси придатні для використання на атомних електростанціях і дослідних реакторах при виконанні планових профілактичних ремонтів та обслуговування технологічного обладнання, зняття його з експлуатації, ліквідації нештатних ситуацій, а також при дезактивації військової техніки.

Розробку впроваджено на експериментальному реакторі Інституту ядерних досліджень НАН України та дослідному ядерному комплексі Університету Сіньхуа КНР.

Дозволить здійснювати дезактивацію обладнання атомних електростанцій при проведенні планових профілактично-ремонтних операцій, для ліквідації нештатних ситуацій, дезактивації військової техніки. Дозволить працювати без демонтажу великогабаритного обладнання, суттєво скоротити витрати реагентів і електроенергії, підвищити безпеку персоналу.

79.       

Енергетика.

Технологія дезактивації радіонуклідних забруднень

Інститутом сорбції та проблем ендоекології НАН України запропоновано технологію утилізації рідких радіоактивних відходів (РРВ) будь-якого складу (трапні води, підреакторна вода об’єкту "Укриття", РРВ в наповнювачах АЕС та ін.) за простою, економічно прийнятною схемою, яка виключає стадію випаровування. Двоступенева схема повної дезактивації РРВ включає коагуляційно-сорбційну обробку з використанням коагулянтів і порошкових форм неорганічних сорбентів на основі сполук титана, селективних до всього спектру радіонуклідів. Радіонукліди сконцентрировані на сорбентах можна переводити в форми придатні до довготривалого зберігання (бітумірування, цементація, склування).

 

Впровадження може бути забезпечено підприємствами з видобутку та переробки уранових руд для утилізації промивних вод, утилізації рідких радіоактивних відходів об’єкта "Укриття" Чорнобильської АЕС.

Технологія розроблена спільно з Інститутом проблем безпеки АЕС НАН України.

80.       

Енергетика.

Виробництво біодизеля.

Інститутом біоорганічної хімії та нафтохімії НАН України розроблено пальне на основі рослинних олій та етанолу (етилового спирту) "Біодизель" – замінник високотоксичного метанолу, одержуваного з природного газу. За експлуатаційними властивостями не поступається, а за екологічними показниками переважає дизпаливо з нафти.

Розроблена технологія переестерифікації ріпакової олії етанолом (замість високотоксичного метанолу) є енергозберігаючою, безвідходною, екологічно чистою. Технологічний регламент виробництва відпрацьований на експериментальній установці Інституту біоорганічної хімії та нафтохімії НАН України.

 

Налагодження виробництва "Біодизеля" з відновлюваної сировини є реальним кроком до зменшення енергозалежності України.

Вихідні речовини (рослинні олії та етанол) є відновлюваною сировиною і наявні в Україні в достатній кількості.

81.       

Енергетика.

Виробництво високооктанових добавок до моторних палив

Інститутом фізичної хімії ім. Л.В. Писаржевського НАН України розроблено низькотемпературний мінерально-органічний каталізатор синтезу етил-третбутилового та ізопропіл-трет-бутилового ефірів – високооктанових добавок до моторних палив, що за каталітичною активністю переважає масивні аналоги.

Розроблений каталізатор має ряд переваг: підвищена продуктивність, відсутність здатності до набрякання, підвищена термостабільність, покращені масообмінні характеристики.

82.       

Енергетика.

Отримання високоолійних рослин і виробництво на їх основі біодизеля.

ДУ "Інститут харчової біотехнології та геноміки НАН України" і Національний ботанічний сад ім. М.М. Гришка НАН України пропонують розроблення промислової платформи для впровадження технології отримання біодизеля на основі сировини рижію та альтернативних високоолійних джерел на базі пілотної установки ДУ "Інститут харчової біотехнології та геноміки НАН України".

Будуть запроваджені типові технологічні рішення для масштабування та промислового застосування технології отримання біодизеля на основі сировини рижію та альтернативних високоолійних джерел.

83.       

Енергетика.

Виробництво біоетанолу

ДУ "Інститут харчової біотехнології та геноміки НАН України" удосконалив технологію виробництва біоетанолу з цукрового сорго.

Удосконалена технологія виробництва біоетанолу з цукрового сорго та забезпечення пілотного підприємства потужністю 10-15 тис. т необхідною нормативно-технічною документацією, в тому числі типовими рішеннями.

84.       

Енергетика.

Оцінка стратегічних напрямів розвитку енергетики та розробка прогнозу енергетичного балансу України

Досвід державної установи "Інститут економіки та прогнозування НАН України" при розробці державних стратегічних документів, програм і планів у сфері енергетики.

Науково-методологічне супроводження діяльності  Міненерговугілля у підготовці нової редакції Енергетичної стратегії України до 2035 року.

85.       

Енергетика.

Визначення та обгрунтування цілей з підвищення енергоефективності в Україні до 2030 року

ДУ "Інститут економіки та прогнозування НАН України" була залучена до підготовки першого Національного плану дій з енергоефективності (НПДЕЕ) до 2020 року (відповідно до директиви 2006/32/EC про енергоефективність) та володіє відповідним методологічним апаратом.

Науково-методологічне супроводження діяльності  Держенергоефективності у підготовці НПДЕЕ до 2030 (2035) року відповідно до вимог Енергетичного співтовариства.

86.       

Енергетика

Формування "інтелектуальної енергетичної системи" в електроенергетичній галузі в контексті виконання зобов’язань у рамках Енергетичного Співтовариства та Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

ДУ "Інститут економіки та прогнозування НАН України" розроблено механізми впровадження державно-приватного партнерства з метою формування інформаційно-комунікаційної системи моніторингу, управління та прогнозування техніко-економічних параметрів ОЕС України (Інтелектуальної енергетичної системи).

Удосконалення  та розробка механізмів державно-приватного партнерства та відповідної концепції державної цільової програми з формування Інтелектуальної енергетичної системи України в контексті євроінтеграції.

87.       

Добування та переробка корисних копалин. Підвищення ефективності роботи збагачувальних фабрик та якості вітчизняного вугілля.

Інститутом геотехнічної механіки ім. М.С. Полякова НАН України здійснюється науковий супровід замовлень вугільних підприємств компанії ДТЕК, ДП "Вугільна компанія "Шахта Краснолиманська" з виготовлення та постачання техніки одиничної потужності від 800 до 1000 т/год для збагачувальних фабрик з випуску енергетичного вугілля.

Впровадження нової техніки збагачення вугілля суттєво сприятиме розвитку добувної та переробної галузі країни, орієнтації на використання вітчизняних технологій і в підсумку підвищенню конкурентоспроможності продукції, що виробляється, на світових ринках.

88.       

Добування та переробка корисних копалин. Підвищення дебіту нафтогазових свердловин

Інститутом геофізики ім. С.І. Субботіна НАН України розроблено технологію на новій фізичній основі дилатансійного нерівноважного розущільнення порід-колекторів у привибійній зоні продуктивного пласта з застосуванням конструкцій спеціальних секційних торпед ТС-45, при підриванні яких у навколишньому масиві генерується потужне поле зсуву, що супроводжується посиленням руйнівної і зниженням ущільнюючої дії вибуху. В результаті вибухової обробки свердловин з використанням розробленої технології проникність колектора підвищується в 5–10 разів.

Торпеди секційні ТС-45 призначені для вибухової обробки видобувних свердловин усіх категорій для поліпшення припливів флюїдів при температурі до 165 °С та тиску до 55 МПа і розраховані на одноразове застосування. Секційні торпеди ТС-45 виготовляються НІЦ "Металообробка вибухом" Інституту електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України.

Дебіт нафтових свердловин після обробки підвищується в 1,5-2 рази, газових – в 2-8 разів.

Відмітною особливістю технології є стійкість позитивного ефекту в часі: дебіт нафтогазових свердловин за даними спостережень стійкий протягом 2–3 років.

Можливі місця впровадження: НАК "Нафтогаз України", ВО "Укрнафта".

Технологія захищена патентами України на корисну модель № UA 23947, UA 24981.

Обсяги фінансування: 60 тис. грн. за оброблення 1 свердловини.

Строк, необхідний для запуску виробництва: 6 місяців.

Очікуваний економічний ефект: дебіт нафтових свердловин підвищується в 1,5-2 рази, газових – в 2-8 разів.

Термін окупності: 1 рік.

89.       

Добування та переробка корисних копалин. Економія палива при роботі турбодетандерних агрегатів установок комплексної підготовки газу

Інститутом проблем машинобудування ім. А.М. Підгорного НАН України виготовлено серію проточних частин турбін радіально-осьового типу для турбодетандерних агрегатів установок комплексної підготовки газу. Серія турбін має складну форму робочих коліс, розроблених за допомогою новітніх технологій просторового профілювання, завдяки чому вдалося збільшити їх внутрішній ККД порівняно з існуючими аналогами на 5-10 %. Розробка призначена для використання на газовидобувних підприємствах у системах підготовки природного газу до транспортування, де одним з найбільш енергоємних процесів є "осушення" газу. Встановлення однієї нової турбіни в складі турбодетандерного агрегату сприяє до економії палива, необхідного для виробництва потужності від 50 до 70 кВт. ККД турбін складає 90-94 %.

Основним виробником в Україні турбодетандерних агрегатів є ПАТ "Турбогаз" (м. Харків) (партнер Інститут проблем машинобудування ім.А.М.Підгірного НАН України). Впроваджено у складі турбодетандерних агрегатів установок комплексної підготовки газу на видобувних підприємствах газоконденсатних родовищ України, Росії та Узбекистану: "Тимофіївка", "Комишня", "Степове" (Україна), "Ванкорське" (РФ), "Шуртан", "Култак" (Узбекистан).

Турбіни для турбодетандерних агрегатів установок комплексної підготовки газу розробляються індивідуально під умови родовища, де планується їх експлуатація. Для впровадження однієї турбіни на турбодетандерному агрегаті необхідно фінансування таких робіт:

-       розробка 3D дизайну проточної частини (виконавець Інститут проблем машинобудування ім.А.М.Підгірного НАН України);

-       розробка конструкторської документації, виготовлення та монтаж турбіни на турбодетандерному агрегаті (виконавець ПАТ "Турбогаз").

Обсяги фінансування: 3200 тис. грн. на 1 турбіну.

Строк, необхідний для запуску виробництва: 1 рік.

Очікуваний економічний ефект: 560 тис. грн. за рік.

Термін окупності: 6 років.

90.       

Житлово-комунальне господарство.

Водогрійний газовий котел з утилізатором теплоти вихідних газів

Інститутом технічної теплофізики НАН України виготовлено котел КВМУ-1,25Гн, призначений для опалення та гарячого водопостачання житлових, виробничих та адміністративних споруд у замкнутих системах теплозабезпечення, сфера застосування – котельні житлово-комунального господарства. Модульна конструкція котлоагрегату дозволяє використовувати кожний модуль окремо або створювати з них теплогенеруючий агрегат при модернізації діючих та при будівництві нових котелень. Універсальна конструкція топкової камери дозволяє забезпечувати роботу котла з пальниками різної конструкції, які працюють на природному газі, дизельному паливі, відходах виробництва та рідинному біопаливі. Крім виробництва теплової енергії при роботі котла виробляється електрична енергія, якої достатньо для електроживлення двигунів циркуляційних насосів та блоку автоматики котла за рахунок використання термоелектричних генераторів.

Наявні виробники в Україні ─ Броварський завод комунального устаткування.

Розробка впроваджена та експлуатується у котельні за адресою: м. Харків, вул. Шевченка, 301, з ККД 98%. Одержано річну економію природного газу 12,9%.

Заходи з впровадження, які потребують фінансування:

а) замовлення технічної документації на типоряд котлів різної потужності;

б) налагодження серійного виробництва на підприємстві "Броварський завод комунального устаткування";

б) закупівля партії котлів для потреб ЖКГ України;

в) виготовлення експериментальної партії котлів.

Обсяги фінансування: 30000 тис. грн.

Строк, необхідний для запуску виробництва: 1 рік.

Очікуваний економічний ефект: 30000 тис.грн. за рік.

Термін окупності: 1 рік.

91.       

Житлово-комунальне господарство.

Покращення спалювання палива в котельнях ЖКГ

Інститутом технічної теплофізики НАН України розроблено пальники двостадійного спалювання крупнофракційного біопалива, які призначені для створення ефективних передтопків, що дозволяє спалювати широкий спектр відходів, біомаси та неякісного вугілля. Сфера застосування – котельні житлово-комунального господарства.

У розроблених пальниках спалювання майже усіх видів твердого палива особливим є високоефективний двостадійний процес, який складається з прискореного основного процесу горіння палива в затисненому шарі та процесу вигорання газової фази, а також викиду дрібних частинок палива та коксу в режимі самозапалювання у потоці. За затисненим шаром відбувається інтенсивне горіння газової фази, що забезпечує повне згоряння палива до 99%. Керування процесом горіння виконується частотним регулюванням двигуна дуттьового вентилятора. Пальники затисненого шару для спалювання крупнофракційного твердого палива можуть мати пласкопаралельну або осесиметричну схему руху компонентів.

Наявні виробники в Україні ─ Броварський завод комунального устаткування. Розробка впроваджена та експлуатується  в котельні БЗКУ, м.Бровари. Одержано на 51% зменшення собівартості 1 Гкал теплової енергії порівняно з газовим котлом ідентичної потужності.

Заходи з впровадження, які потребують фінансування:

а) замовлення технічної документації на типоряд пальників різної потужності;

б) налагодження серійного виробництва на підприємствах "Броварський завод комунального устаткування", м. Бровари та "Аргус-Сервіс", м. Черкаси;

б) закупівля партії пальників для потреб ЖКГ України;

в) виготовлення експериментальної партії пальників.

Обсяги фінансування: 3000 тис. грн.

Строк, необхідний для запуску виробництва: 6 місяців.

Очікуваний економічний ефект: 1500 тис.грн. за рік.

Термін окупності: 2 роки.

92.       

Житлово-комунальне господарство.

Утилізація низькопотенційної теплоти очищеної каналізаційної води Бортницької станції аерації

Інститутом технічної теплофізики НАН України розроблено тепло насосну станцію, яка призначена для утилізації скидної теплоти побутових та промислових стоків із одночасним підвищенням енергетичної ефективності теплозабезпечення житлово-комунального комплексу мікрорайону Позняки м.Києва.

Бортницька станція аерації — комплекс інженерних споруд, обладнання та комунікацій, що призначені для повного біологічного очищення стічних вод Києва та переробки затриманих забруднень. На станції проходять очищення майже всі побутові стічні води, а також стоки промислових підприємств після попередньої обробки на самих підприємствах. Охолоджуючи ці води приблизно на 4оС та враховуючи добову нерівномірність витрати стічних вод, можна постійно отримувати понад 120-140 Гкал/год теплоти, що може бути використана для теплопостачання.

Теплонасосна станція тепловою потужністю близько 190 МВт (160 Гкал/год), що використовує теплоту стічних вод, станція теплопостачання "Позняки" та сміттєспалювальний завод "Енергія" можуть повністю забезпечити теплове навантаження на Лівому березі Дніпра в м. Києві, що обслуговується ТЕЦ-5.

Теплонасосна станція використовуватиметься для підігрівання зворотної мережної води, а для догрівання мережної води використовується станція теплопостачання "Позняки".

При використанні десяти теплових насосів Unitop 50FY номінальною тепловою потужністю 20 МВт з електроприводом потенційно можливо отримати суттєву економію в споживанні природного газу до 140 млн. м3 на рік. Також економія умовного палива на виробництво теплоти тепловими насосами складе в холодний період більше 6% (6700 т у.п.) та теплий більше 13% (2100 т у.п.).

Обсяги фінансування: 22830 тис. грн.

Строк, необхідний для запуску виробництва: 1 рік.

Очікуваний економічний ефект: 1100 тис.грн. за рік.

Термін окупності: 4 роки.

93.       

Житлово-комунальне господарство.

Підвищення енергетичної ефективності експлуатації енергогенеруючого обладнання

Інститутом технічної теплофізики НАН України запропоновано впровадження теплових насосів великої одиничної потужності в технологічну схему ТЕЦ-5 м.Києва, що підвищить енергетичну ефективність експлуатації енергогенеруючого обладнання.

Пропонується використання низькотемпературного потенціалу скидної води (циркуляційної води) для підігрівання додаткової води за допомогою теплових насосів.

За цим варіантом буде запропоновано декілька схемо-технічних рішень для техніко-економічного обґрунтування впровадження декількох теплових насосів сумарною тепловою потужністю від 10 до 35 МВт (8,5 до 30 Гкал/год).

Використання скидної теплоти систем охолодження генераторів і маслоохолоджувачів турбін для підігрівання зворотної мережної води або додаткової води.

Попередня технічна оцінка свідчить про можливість отримання за цим варіантом понад 10 МВт теплоти (8,5 Гкал/год) (для уточнення значення потрібен більш детальний аналіз наявного енергетичного обладнання).

Обсяги фінансування: 2300 тис. грн.

Строк, необхідний для запуску виробництва: 6 місяців.

Очікуваний економічний ефект: 700 тис.грн. за рік.

Термін окупності: 3,3 роки.

94.       

Житлово-комунальне господарство.

Автоматизоване теплопостачання житлових, адміністративних і виробничих приміщень, а також ефективне регулювання  теплоспоживання будівлі

Інститутом технічної теплофізики НАН України розроблено індивідуальний тепловий пункт (залежне приєднання), який призначений для автоматизованого теплопостачання житлових, адміністративних і виробничих приміщень, а також для ефективного регулювання  теплоспоживанням будівлі в нічні, вихідні та святкові дні залежно від погодних умов.

Використання розробки вирішує ряд актуальних питань щодо енергоефективності та енергозбереження. Навіть незначне зменшення витрати теплоти за рахунок її ефективного використання дає можливість економити паливо і зменшувати забруднення атмосфери продуктами згорання. Особливість конструкції ІТП з гідравлічною стрілкою (ГС) полягає в поєднанні в одному ІТП трьох теплолічильників, триходового (двоходового) клапана, гідравлічної стрілки, гідравлічної перетинки для вузла змішування, що дозволяє реалізувати різноманітні  варіанти побудови гідравлічної схеми ІТП і режими його експлуатації. Дана схема передбачає шість різних режимів її використання.

ІТП з ГС впроваджений в Інституті технічної теплофізики НАН України (м.Київ, вул. Булаховського, 2). Експлуатація ІТП з ГС в корпусі № 1 інституту протягом останніх 5-ти опалювальних сезонів дозволила заощадити значну кількість бюджетних коштів. Реальна середня економія витрат теплової енергії за опалювальний період  становить до 15 %  порівняно з традиційною схемою теплопостачання.

Строк, необхідний для запуску виробництва: 6 місяців.

Очікуваний економічний ефект: 90 тис.грн. за рік.

Термін окупності: 3 роки.

95.       

Житлово-комунальне господарство.

Електротеплоакумуляційне опалення при теплозабезпеченні об'єктів соціальної та бюджетної сфери в сільській місцевості.

Інститутом технічної теплофізики НАН України розроблено енергоефективну технологію електротеплоакумуляційного опалення, яка призначена для імпортозаміщення традиційних первинних викопних енергоносіїв (природного газу, вугілля деяких марок) при теплозабезпеченні об'єктів соціальної та бюджетної сфери в сільській місцевості (школи, дитячі садки, будинки культури, лікарні тощо). Як енергоносій використовується електроенергія з ресурсу нічного провалу добового графіка навантажень Об'єднаної енергосистеми України (ОЕСУ). Потенціал ОЕСУ оцінюється величиною до 4ГВт. Теплова енергія акумулюється або в огороджувальних конструкціях (при використанні нагрівальних кабелів), або у баках-акумуляторах (електрокотли). У Деражнянському р-ні Хмельницької області створена пілотна зона: з загальної кількості 27 шкіл району переведено на електроопалення 59% (16 шкіл), у т.ч. 4 на базі електрокотлів, 12–електричних нагрівальних кабелів. За узагальненими даними експлуатації встановлено, що питомі витрати на опалення 1 м2 площі до трьох разів менші, ніж при опаленні вугіллям і природним газом. Сфера застосування електротеплоакумуляційного опалення може бути поширена на об’єкти і підприємства комуненерго у містах.

Наявні виробники головних комплектуючих в Україні: ПАО "Одескабель" (м.Одеса), ППП "ТИТАН" (м. Дніпро) та інші. Для впровадження доцільно надавати товарний кредит ≈2,5 млн. грн. на типову середню  школу. Проектування та встановлення здійснюватиметься місцевими профільними підприємствами за рахунок місцевих бюджетів.

Обсяги фінансування: 640000 тис. грн.

Строк, необхідний для запуску виробництва: 3-6 місяців.

Очікуваний економічний ефект: 310 тис. грн. на одному об’єкті.

Термін окупності: 2-4 роки.

96.       

Житлово-комунальне господарство.

Прецизійне вимірювання зміни температури теплоносія на ділянці  теплотраси та визначення інтегральних тепловтрат

Інститутом технічної теплофізики НАН України розроблено вимірювальний комплекс  "Траса", який призначений для прецизійного вимірювання зміни температури теплоносія на ділянці теплотраси та визначення інтегральних тепловтрат. Вимірювальні пристрої встановлюють в оглядових колодязях або павільйонах теплотраси на кінцях контрольованої ділянки, перетворювачі температури поміщають у штатні трубки-гільзи, вварені у поверхні подавального і зворотного трубопроводів для вимірювання відповідних температур, а також температур повітря і ґрунту. Вторинні електронні блоки обробляють сигнали перетворювачів температури, відображають результати вимірювань і накопичують інформацію для подальшої передачі в персональний комп’ютер.

Переваги розробки: автоматизація вимірювань; компактність конструкції, зручність обслуговування та автономність; дозволяє визначати інтегральні тепловтрати без відключення споживачів та зміни режиму теплопостачання.

Можливі замовники готової продукції: підприємства комунальної енергетики.

Місце налагодження виробництва: ДП “Науково-технічний центр енергетичного приладобудування” та ТОВ "Промел".

Заходи з впровадження, які потребують фінансування: налагодження виробництва та виготовлення експериментальної партії вимірювального  комплексу  "Траса" спільно Інститутом технічної теплофізики НАН України, ДП “Науково-технічний центр енергетичного приладобудування” Інституту технічної теплофізики НАН України та Науково-виробничим підприємством ТОВ "Промел".

Обсяги фінансування: 750 тис.грн. (виготовлення експериментальної партії). Вартість одиниці виробу 250 тис.грн. Строк, необхідний для запуску виробництва: 1 рік.

Очікуваний економічний ефект: за перший рік 200 тис.грн.

(різниця в ціні )

у наступні роки  10 тис.грн. (обслуговування та ремонт).

Термін окупності: 3 роки.

97.       

Житлово-комунальне господарство.

Вимірювання теплопровідності гомогенних теплоізоляторів і будівельних матеріалів  та виробів у виробничих і лабораторних умовах.

Інститутом технічної теплофізики НАН України розроблено прилад експрес-вимірювання коефіцієнта теплопровідності, який призначений для вимірювання коефіцієнта теплопровідності гомогенних теплоізоляторів і будівельних матеріалів та виробів у  виробничих і лабораторних умовах.

У приладі реалізовано метод локального теплового впливу на обмежену зону пласкої поверхні контрольованого матеріалу при диференціальному способі вимірювання різниці значень густини теплового потоку і температури в зоні нагрівання і незбуреній зоні та обчисленні коефіцієнта теплопровідності.

Переваги розробки: автоматизація вимірювань і опрацювання результатів; компактність конструкції, зручність обслуговування; зразок з однією пласкою поверхнею; експрес-вимірювання в натурних умовах.

Можливі замовники готової продукції: науково-дослідні і випробувальні лабораторії, підприємства будівельної галузі.

Місце налагодження виробництва: ДП “Науково-технічний центр енергетичного приладобудування” та ТОВ "Промел".

Заходи з впровадження, які потребують фінансування: налагодження виробництва та виготовлення експериментальної партії приладу "ІТ-8" спільно Інститутом технічної теплофізики НАН України та ДП “Науково-технічний центр енергетичного приладобудування” НАН України.

Обсяги фінансування: 210 тис.грн. (виготовлення експериментальної партії).

Вартість одиниці виробу 70 тис.грн.

Строк, необхідний для запуску виробництва: 6 місяців.

Очікуваний економічний ефект: за перший рік 130 тис.грн.

(різниця в ціні )

у наступні роки  10 тис.грн. (обслуговування та ремонт).

Термін окупності: 2 роки.

98.       

Житлово-комунальне господарство.

Керування теплоспоживанням будівель

Інститутом технічної теплофізики НАН України розроблено автоматизовану систему керування теплоспоживанням будівель (індивідуальний тепловий пункт ІТП). Автоматизована система призначена для керування теплоспоживанням адміністративних, виробничих та житлових приміщень. Створено новий блок керування теплоспоживанням, в якому реалізовано мінімаксний критерій вибору оптимальних режимів керування теплоспоживанням.

Існуючі ІТП зарубіжного та вітчизняного виробництва є дорогими та функціонально обмеженими, зокрема відсутні можливості використання комбінованих схем теплопостачання, гнучкого програмування режимів роботи.

Розроблена система дозволяє крім традиційних використовувати альтернативні джерела енергії, в тому числі й відновлювані, а також застосовувати різні теплообмінники, забезпечує оптимізацію теплообміну та витрат теплоносія, регулювання температури теплоносія в системах опалення відповідно до опалювального графіка залежно від зовнішньої температури, часу доби, дня тижня, сезонного регулювання, зниження температури повітря в приміщенні в період відсутності людей та ін.

Напрацьовані проектні рішення систем впроваджені: в корпусі №1 Інституту технічної теплофізики НАН України (з пластинчастим теплообмінником),  житловому будинку в с. Тарасівка Київської обл. (при комбінованому теплопостачанні з використанням природного газу та електроенергії), ДП ВО "Київприлад" (з гідророзподілювачем), в корпусі №7 інституту (при комбінованому теплопостачанні з використанням традиційних енергоресурсів і сонячної енергії), які підтвердили свою ефективність протягом трьох років експлуатації зі зменшенням використання теплової енергії на 25-35%.

Можливі замовники готової продукції: підприємства ЖКГ.

Місце налагодження виробництва: ДП “Науково-технічний центр енергетичного приладобудування” та ТОВ "Промел".

Заходи з впровадження, які потребують фінансування: налагодження виробництва та виготовлення експериментальної партії автоматизованої системи керування теплоспоживанням спільно Інститутом технічної теплофізики НАН України, ДП “Науково-технічний центр енергетичного приладобудування НАН України та ТОВ "Промел".

Обсяги фінансування: 350 тис.грн. (на одну систему).

Строк, необхідний для запуску виробництва: 1 рік.

Очікуваний економічний ефект: 150-200 тис.грн. за рік за впровадження однієї системи.

Термін окупності: 2 роки.

99.       

Житлово-комунальне господарство.

Контроль процесу спалювання палива в котлоагрегатах малої та середньої потужності

Інститутом технічної теплофізики НАН України розроблено систему контролю процесу спалювання палива в котлоагрегатах малої та середньої потужності. Розробка призначена для високоефективного спалювання газоподібного та рідкого палива в котлоагрегатах малої та середньої потужності.

Впровадження системи контролю процесу спалювання палива в котлоагрегатах дозволяє вирішити питання неруйнівної модернізації котлів малої та середньої потужності шляхом заміни чи вдосконалення пальника. Принцип функціонування системи базується на швидкому і точному вимірюванні концентрації кисню у вихідних газах та ступеневої корекції повітряно-паливної суміші, що подається в зону спалювання, по сигналах зворотного зв’язку.

Переваги системи: відсутність систем відбору та підготовки проби, швидке вимірювання концентрації кисню у вихідних газах (0,1-0,2 с), безперебійна робота, довгий термін експлуатації, легка інсталяція на різні види теплових агрегатів, порівняно низька ціна.

Наявні виробники в Україні: ДП "Науково-технічний центр енергетичного приладобудування" НАН України; ТОВ "Промел".

Заходи з впровадження, які потребують фінансування: встановлення та налагодження лінії серійного виробництва на ДП "Науково-технічний центр енергетичного приладобудування" НАН України.

Обсяги фінансування: 25 тис.грн. (на одну систему).

Строк, необхідний для запуску виробництва: 4 місяці.

Очікуваний економічний ефект: 20 тис.грн. за рік на одну систему.

Термін окупності: менше 1 опалювального сезону.

100.    

Житлово-комунальне господарство.

Забезпечення населення України високоякісною питною водою

Інститутом колоїдної хімії та хімії води ім. А.В. Думанського НАН України запропонована нова концепція забезпечення населення України якісною питною водою. Запропоновані технології та обладнання за собівартістю та комплексом проблем, що вирішуються, не мають аналогів у світі. Розроблено комплексний підхід до аналізу питних вод методами аналітичної хімії, мікробіології, радіології та біотестування, що дає змогу виявити ступінь ризику водного фактора на здоров’я людини.

Розроблені технології дозволять одержувати якісну питну воду з принципово різних типів вихідної води:

-     водопровідної води централізованого водопостачання, яка, як правило, містить високотоксичні домішки сполук алюмінію, заліза, марганцю, хлороорганічні, мікробіологічні забруднення тощо;

-     прісних підземних вод, що містять достатньо високі концентрації заліза, марганцю, фторидів, нітратів, солей жорсткості, солей амонію, сірководню тощо;

-     підземних  вод з підвищеним солевмістом (до 5÷8г/дм3);

-     шахтних вод;

-     морської води.

Виробництво та використання установок бюветного типу "Вега" з аналітичним контролем дозволить вирішити проблему забезпечення населення високоякісною питною водою на місці її одержання без подання в розподільні мережі та в межах задоволення фізіологічних потреб людини; поліпшити санітарну, епідемічну та екологічну ситуацію в Україні; забезпечити цілодобове постачання якісної питної води.

101.    

Житлово-комунальне господарство.

Економія енергоресурсів при гарячому водопостачанні індивідуальних споживачів і бюджетних установ (дитячих садків, шкіл, лікувальних закладів)

Інститутом технічної теплофізики НАН України розроблено автономний енергозберігаючий теплонасосний водонагрівач з баком-теплоакумулятором призначений для забезпечення потреб гарячого водопостачання індивідуальних споживачів і бюджетних установ (дитячих садків, шкіл, лікувальних закладів). Тепловий насос утилізує низькопотенційну теплоту повітря навколишнього середовища і дозволяє в 3 – 4 рази зменшити витрати електричної енергії на нагрів води. Водонагрівач з вбудованим тепловим насосом може працювати одночасно з іншими побутовими електроприладами без перевищення максимальної потужності електричних мереж та здатні видаляти вологу з приміщення, де вони працюють, особливо це актуально для приміщень ванної кімнати, підвалу та їдальні.

Розробка впроваджена та експлуатується у гуртожитку аспірантів Інституту технічної теплофізики НАН України за адресою: м. Київ, вул. Булаховського 2, корп. 4, з СОР 3,05 (тобто споживання електричної енергії в 3,05 раза менше  порівняно з водонагрівачем з електричними ТЕНами). Одержано річну економію електричної енергій 39931 кВт∙год.

Заходи з впровадження, які потребують фінансування:

а) закупівля (замовлення) партії виробів автономних енергозберігаючих теплонасосних  водонагрівачів з баком-теплоакумулятором об’ємом 200 л для потреб закладів охорони здоров'я та освіти;

б) налагодження виробництва та виготовлення експериментальної партії виробів автономних енергозберігаючих теплонасосних водонагрівачів з баком-теплоакумулятором об’ємом 200 л.

Обсяги фінансування: 5000 тис.грн.

Строк, необхідний для запуску виробництва: 1 рік.

Очікуваний економічний ефект: 1600 тис.грн. за рік.

Термін окупності: 2,5-3 роки.

102.    

Житлово-комунальне господарство.

Джерела тепла та електрики на твердому паливі

Інститутом термоелектрики НАН та МОН України розроблено високоефективні термоелектричні матеріали для термоелектричних генераторів, якими здійснюється пряме перетворення теплової енергії в електричну від спалювання твердого палива. Розроблено конструкцію такого пристрою, що складається з паливного блока, термоелектричного перетворювача енергії, водяного акумулятора  теплової енергії та електронного блока керування. Розробка є оригінальною, немає світових аналогів, захищена патентами і дозволяє при низьких затратах паливного матеріалу (відходів деревини) здійснювати обігрів приміщень. Пристрій потужністю 5-10 кВт дозволяє одночасно отримувати 50-100 Вт електричної енергії для освітлення та живлення електронної апаратури (телевізорів ,зарядки засобів мобільного зв’язку, ноутбуків, радіостанцій тощо). Наявність акумуляторів тепла дозволяє забезпечити нагрів приміщень і після завершення горіння. Гаряча вода від пристрою може бути використана для побутових цілей, у тому числі для душу. Вода у необхідне місце подається насосами, що живляться від термогенератора.

Заходи з впровадження, що потребують  фінансування:  розробка пристроїв для серійного випуску термоелектричних генераторних модулів.

Обсяги фінансування: 120  тис. грн.

Строк, необхідний для запуску виробництва: 9 місяців.

 

Економія рідкого та газоподібного палива складає 5-10 млн. грн. на рік від експлуатації 1000 приладів.

Термін окупності: 1-2 роки залежно від умов експлуатації.

103.    

Будівництво.

Імпортозаміщення будівельних матеріалів

Інститутом хімії високомолекулярних сполук НАН України створено вітчизняні композиційні полімерні матеріали з еластичним наповнювачем на основі поліуретанових зв’язуючих для улаштування покриттів на спортивних аренах, стадіонах, шкільних спортивних та прибудинкових дитячих майданчиках.

Розроблені і зареєстровані Технічні умови (ТУ У 22.1-05417041-026:2013) та висновок санітарно-епідеміологічної експертизи.

Покриття забезпечують потрібний комплекс фізико-механічних та експлуатаційних властивостей.

104.    

Будівництво.

Імпортозаміщення будівельних матеріалів

Інститутом хімії високомолекулярних сполук НАН України розроблено модифіковані лакофарбові матеріали на основі меламіноалкідних смол повітряного сушіння з покращеними технологічними та експлуатаційними властивостями, розроблена технологія їх одержання. Розробка дозволяє отримувати покриття методом повітряного сушіння без застосування високотемпературних камер, що дозволяє значно скоротити енерговитрати виробництва та його трудомісткість.

 

Створені матеріали можуть використовуватися для одержання захисних та антикорозійних покриттів різного призначення з високими експлуатаційно-технічними характеристиками.

105.    

Агропромисловий комплекс.

Селекція нових сортів озимої пшениці

Інститут фізіології рослин і генетики НАН України пропонує створення на основі сучасних досягнень біотехнології та маркер-допоміжної селекції нових сортів-інновацій озимої пшениці та їх широке впровадження в аграрне виробництво.

Валове виробництво пшениці сортів селекції ІФРГ НАН України зросте на 10–15 % і перевищить 7 млн. т зерна, що повністю забезпечить потреби держави в продовольчому зерні.

106.    

Агропромисловий комплекс.

Контроль за обігом генетично модифікованих компонентів

ДУ "Інститут харчової біотехнології та геноміки НАН України" пропонує створити національну мережу ГМ – тестувальних лабораторій для контролю за обігом генетично модифікованих компонентів у рослинній сировині та похідних продуктах їх переробки під методологічним керівництвом науково-методологічного центру з питань випробовувань ГМО та їх нормативне забезпечення.

Буде впроваджено методи контролю генетично модифікованих компонентів у рослинній сировині та похідних продуктах їх переробки. Буде впроваджена стандартизація їх нормативного забезпечення.

107.    

Агропромисловий комплекс.

Підвищення продуктивності тварин, захист і запобігання захворюванням

Інститутом  мікробіології і вірусології ім. Д.К. Заболотного НАН України запропоновано ветеринарний біопрепарат комплексної дії Ендоспорин. Препарат застосовується для профілактики і лікування у тварин і птиці гострих шлунково-кишкових захворювань, дисбактеріозів, гнійних інфекцій, післяродових ендометритів, затримок оболонок плоду (посліду), інших запальних хвороб пологових шляхів. Сприяє підвищенню неспецифічного імунітету, збереженню поголів’я та покращенню конверсії корму, може використовуватись як альтернатива антибіотикам.

Застосування препарату забезпечує:

      збереження поголів’я птахів на 2,3%;

      збільшення яйценосності на 3,5%;

      збільшення живої маси курчат при випоюванні з першого дня на 6%;

      зменшення патогенної мікрофлори: майже на 100% стафілококів, протеїв на 22,7%, кандид на 35,5%, при випоюванні курчат з 1-го дня.

Економічний ефект від застосування у ветеринарній практиці складає близько 15%.

108.    

Агропромисловий комплекс.

Підвищення врожайності рослин

Інститутом фізіології рослин і генетики НАН України запропоновано екологічно безпечні мікроелементні комплекси, отримані за допомогою нанотехнологій. Поліпшення якості й екологічної безпечності продукції підтверджено сертифікатом "Органік-стандарт" № 16-0426-01 для використання препаратів у органічному землеробстві. Апробація може бути здійснена на підприємствах холдингової компанії "Ostchem Holding AG".

Застосування вітчизняних мікроелементних комплексів забезпечить збільшення врожаю на 10–15% на загальній площі до 100 тис. га.

109.    

Охорона навколишнього середовища.

Запобігання хімічному забрудненню сфери життєдіяльності людини

Інститутом загальної та неорганічної хімії ім В.І. Вернадського НАН України розроблено сорбційно-мембранні системи на основі діоксидів марганцю, олова, титану та полімерних компонентів для електрохімічно стимульованого селективного вилучення іонів з води та токсичних розчинів різного походження.

Можливість очищення стічних вод хімічних виробництв, витоків від звалищ, демінералізація шахтних вод, переробки технологічних розчинів, що містять солі металів.

110.    

Охорона навколишнього середовища.

Очищення та знезараження водних та ґрунтових середовищ

Інститутом біоорганічної хімії та нафтохімії НАН України розроблено технологію ефективного зневоднення мулів для їх наступної утилізації.

Дасть можливість поліпшити катастрофічну ситуацію, яка склалась на Бортницькій станції аерації, що в перспективі дозволить усунути загрозу забруднення Дніпра у випадку прориву загороджувальних дамб.

111.    

Охорона навколишнього середовища.

Розвиток методів і засобів очищення та запобігання хімічному забрудненню сфери життєдіяльності людини

Інститутом фізичної хімії ім. Л.В. Писаржевського НАН України розроблено ефективні хімічні індикаторні матеріали для контролю витоків азотовмісних сполук, які дозволяють здійснювати візуальний контроль герметичності промислових конструкцій, паливних систем, трубопроводів, резервуарів; при контакті з витоками, в т.ч. ракетного палива, моментально змінює колір і може бути використаним в умовах високих значень відносної вологості.

Використання матеріалів забезпечить упередження екологічно небезпечних витоків азотовмісних речовин, у т.ч. несиметричного диметилгідразину.

112.    

Охорона навколишнього середовища.

Виявлення представників флори та фауни, які несуть загрозу здоров’ю людини і тварин, біорізноманіттю

Інститут ботаніки ім. М.Г. Холодного, Інститут зоології ім. І.І. Шмальгаузена, Інститут екології Карпат, ДУ "Інститут еволюційної екології НАН України", ДУ "Інститут морської біології НАН України", Інститут гідробіології НАН України мають необхідний науковий потенціал, науковий досвід і доробок щодо виявлення та вивчення потенційно небезпечних видів-вселенців, як-то:

- паразитичні організми;

- збудники хвороб людини, тварин та рослин; бур'яни;

- шкідники агрокультур та лісових культур;

- рослини, які становлять загрозу здоров’ю людини.

Будуть розроблені практичні рекомендацій та заходи з упередження проникнення видів-вселенців, перешкоджання їх розповсюдженню та боротьби з такими організмами.

113.    

Охорона навколишнього середовища.

Адаптація системи  РОДОС-Україна для її інтеграції з національними та міжнародними системами радіаційного моніторингу та прогнозування наслідків радіаційних аварій на території України й у прилеглих країнах

Інститутом проблем математичних машин та систем НАН України у співробітництві з Університетом Карлсруе, (Німеччина), розроблено та впроваджено в Україні Європейську систему аварійного реагування у випадках аварій на атомних електростанціях РОДОС. Система впроваджена у кризових центрах понад 10 європейських країн, а також в Україні у НАЕК "Енергоатом", на усіх АЕС України, Укргідрометцентрі ДСНС, ДІЯРУ. Після успішного прогнозування системою РОДОС наслідків пожеж у Чорнобильській зоні відчуження Японією був підтриманий спільний українсько-японський проект, у якому РОДОС буде адаптовано для підтримки управління Чорнобильською зоною відчуження.  Функціональність системи РОДОС, яка в цей час працює як станційна система, може бути розширена для інтеграції даних радіаційного моніторингу на усій території України та прогнозування наслідків будь-яких радіаційних інцидентів, включаючи аварії на об’єктах ядерного-паливного циклу, навмисні викиди, транскордонне перенесення. Система може бути адаптована для ідентифікації місцезнаходження невідомих джерел викидів та сценарного моделювання наслідків викидів від радіаційних аварій.

Метою проекту, що пропонується, є розширення функціональності системи РОДОС-Україна для її інтеграції з автоматизованою системою радіаційного моніторингу (ЄДАСКРО), що створюється в Україні згідно з розпорядженням КМУ від 25 січня 2012 р. та міжнародною платформою обмінів даними радіологічних вимірювань EURDEP для прогнозування наслідків радіаційних аварій на усій території України й у прилеглих країнах.

Переваги розробки: можливість своєчасного реагування на будь-які радіаційні аварії на території України та у прилеглих країнах; великий ступінь автоматизації розрахунків для будь-якого місця на території України та у прилеглих країнах; інтеграція даних різних систем в одній базі даних; можливість сценарного моделювання наслідків важких аварій на об’єктах ядерного паливного циклу та внаслідок можливих терористичних дій для своєчасної підготовки контрзаходів.

Можливі замовники: РНБО; ДСНС України; Міністерство енергетики та вугільної промисловості; Міністерство екології та природних ресурсів; Державна інспекція ядерного регулювання; інші установи.

Строк виконання: 2 роки; обсяги фінансування: 5000 тис. грн.

Співвиконавці: Український гідрометеорологічний інститут НАН України та ДСНС України.

Інформаційні технології інтеграції системи РОДОС-Україна з міжнародною платформою обмінів даними радіологічного моніторингу EURDEP, системою ЄДАСКРО, АСКРО АЕС України та Чорнобильської зони відчуження, включаючи найсучасніші системи вимірювань.

Очікуваний економічний ефект: за оцінками впливових міжнародних організацій у світі очікується приблизно 1 важка радіаційна аварія на 50 років. Якщо на прикладі Чорнобильської та Фукусімської аварій врахувати збитки, пов’язані з непідготовленістю та недостатнім інформаційним супроводом прийняття рішень та ймовірність виникнення аварії в Україні, то очікуваний економічний ефект складатиме принаймні 10 млн $/рік.

114.    

Охорона навколишнього середовища.

Експрес-моніторинг токсичних речовин у зразках довкілля

Інститутом молекулярної біології і генетики НАН України розроблена портативна  мультибіосенсорна система, моно- та мультибіосенсори  для одночасного визначення органофосфорних пестицидів, іонів важких металів, гіпохлоритів, яка дозволяє проводити експрес-аналіз токсикантів у польових умовах поза межами лабораторії та оперативне виявлення різноманітних токсикантів.

Своєчасне виявлення токсичних речовин у зразках довкілля.

115.    

Охорона навколишнього середовища.

Експрес-аналіз природних токсинів (глікоалкалоїдів та афлатоксинів) у зразках сільськогосподарської продукції

Інститутом молекулярної біології і генетики НАН України розроблені портативні біосенсорні системи для експресного визначення природних токсинів – глікоалкалоїдів та афлатоксинів у польових умовах поза межами лабораторії.

Своєчасне виявлення токсичних речовин у зразках довкілля.

116.    

Охорона навколишнього середовища

Виконання кліматичних зобов'язань України в рамках Паризької угоди

ДУ "Інститут економіки та прогнозування НАН України" надавала оцінки соціально-економічних наслідків та фінансово-економічного обґрунтування підписання та ратифікації Паризької угоди, була залучена до розрахунків Очікуваних національно-визначених внесків до неї.

Наукове супроводження та розробка Стратегії низьковуглецевого розвитку України на період до 2050 року для Мінприроди.

117.    

Охорона навколишнього середовища

Штучно звужена база та занижені ставки рентної плати за спеціальне природокористування та плати за землю, що призводить до нееквівалентного перерозподілу ренти та звужує фінансові можливості соціально-економічного розвитку територіальних громад, відтворення природно-ресурсного потенціалу

ДУ "Інститут економіки природокористування та сталого розвитку НАН України" сформовано сучасний інструментарій оцінки земельної, водної, лісової та мінерально-сировинної складових природного багатства, розроблено теоретичні підходи до диференціації нормативів плати за спеціальне природокористування, визначено пріоритети розширення реальної бази стягнення природно-ресурсної ренти.

Впровадження сучасної системи фінансово-економічного регулювання природокористування, побудо-ваної на основі поглиблення диференціації нормативів рентної плати за спеціальне природокористування і ставок плати за землю та врахування досвіду високорозвинених країн, що дасть можливість суттєво збільшити надходження природно-ресурсних платежів до Державного бюджету України та бюджетів територіальних громад базового рівня.

118.    

Державне управління.

Соціальна політика.

Житлово-комунальне господарство.

Удосконалення системи субсидування побутових споживачів енерго-ресурсів: монетизація субсидій; перехід до автоматизованих механізмів коригування цін для побутових споживачів; стимулювання домогосподарств до енергозберження.

В ДУ "Інститут економіки та прогнозування НАН України" створений та апробований спеціалізований модельний інструментарій для дослідження процесів субсидування.

Науково-методологічне супроводження діяльності  Мінсоцполітики.

119.    

Державне управління.

Соціальна політика.

Житлово-комунальне господарство.

Зростання тарифів на житлово-комунальні послуги

ДУ "Інститут економіки та прогнозування НАН України" здійснено модельні розрахунки впливу зміни цін/тарифів на житлово-комунальні послуги на динаміку інфляційних процесів в економіці України.

Оцінка "внеску" цін/тарифів на житлово-комунальні послуги в динаміку інфляції. 

120.    

Державне управління.

Прогнозування розвитку економіки.

Реалістичність середньострокових макропрогнозів розвитку економіки України

ДУ "Інститут економіки та прогнозування НАН України" здійснено адаптацію прогнозно-аналітичних розрахунків системи моделей світової економіки "Проект LINK" для оновлення середньострокових прогнозів розвитку макроекономічної ситуації в Україні, що дозволяє шляхом обміну отриманими результатами вносити уточнення та зміни в прогнози перспектив розвитку української економіки (модель розвитку економіки України, розроблена в ІЕПр НАНУ, інтегрована в "Проект LINK" з 1996 р. і до сьогодні).

Підготовка прогнозних та програмних розробок для органів влади України (зокрема, Мінекономрозвитку), а саме: прогнозування перспектив розвитку національної економіки через оцінку змін у глобальній економіці в умовах переформатування системи економічного регулювання, а також оцінка можливих впливів їх на економіку України.

121.    

Державне управління.

Мережа Ситуаційних центрів органів державної влади на прикладі Ситуаційного центру Кабінету Міністрів України

Інститутом математичних машин і систем НАН України

розроблено концептуальне бачення використання Ситуаційних центрів в органах державного управління. Ситуаційні центри, що є спеціалізованими організаційними системами підтримки прийняття рішень, об'єднуються в єдину розподілену мережу та забезпечують єдиний інформаційний простір для органів державного управління.

Інститут має досвід впровадження таких систем в Міністерстві оборони України (2002 рік) та Раді національної безпеки і оборони України (2012 рік). Останнє впровадження супроводжувалось інтеграцією доробок у частині імітаційного моделювання економічних процесів у державі та розрахунків кількісних економічних індикаторів національної безпеки держави. Напрацювання можуть бути достатньо швидко адаптовані до завдань виконавчої влади.

Вартість розробки проекту Ситуаційного центру для Кабінету Міністрів складає до 10 млн. грн.

Економічний ефект забезпечується за рахунок використання фундаментальних принципів управління "моніторинг, аналіз, прогноз, вибір оптимальної альтернативи" в реальному часі завдань органу державного управління.

Термін окупності – не більше одного року.

122.    

Державне управління.

Агропромисловий комплекс.

Реформування аграрної, регіональної та соціальної політики держави для досягнення цілей сільського розвитку

ДУ "Інститут економіки та прогнозування НАН України" реалізовано наукові розробки за напрямами:

- удосконалення державного регулювання створення і функціонування сімейних фермерських господарств;

- формування інституційного середовища сприяння розвитку сільського мікропідприємництва та сільської інфраструктури;

- удосконалення системи формування людського та соціального капіталу на селі, розвиток самоорганізації сільського населення, лідерство в громаді;

- розробка належних правил агрогосподарювання та поліпшення екологічного середовища проживання у сільській місцевості.

Пропозиції до проектів законодавчих актів, стратегій, програм та заходів регулювання у сферах розвитку  мікро -, малих та середніх форм господарювання у сільському господарстві; аграрного землекористування для реалізації пріоритетів сільського розвитку, врахування інтересів сільських громад та широких верств суспільства; диверсифікації сільської економіки на основі інноваційного використання локального потенціалу; надання сільському населенню освітніх, медичних та інших суспільних послуг, організації освіти дорослих на селі; регулювання екологічних параметрів аграрного виробництва.

123.    

Державне управління.

Інноваційний розвиток економіки.

Створення нових форм організації інноваційної діяльності з метою прискорення євроінтеграційних процесів в Україні

ДУ "Інститут економіки та прогнозування НАН України" запропоновано систему науково-практичного супроводу функціонування індустріальних парків, зокрема в частині розробки засад створення законодавчого механізму функціонування транскордонних індустріальних парків, які можуть стати дієвим механізмом прискорення євроінтеграційних процесів в Україні.

Рекомендації щодо організаційної моделі використання механізму державно-приватного партнерства з метою залучення недержавних інвестицій для розбудови індустріальних парків; державної програми організації і фінансового стимулювання індустріальних парків, сприяння виходу підприємств індустріального парку на зовнішні ринки, проведення спільних маркетингових досліджень; Концепції створення та розвитку індустріальних парків у регіонах країни

124.    

Державне управління.

Інноваційний розвиток економіки.

Соціальні інновації як джерело відновлення та розвитку економіки.

ДУ "Інститут економіки та прогнозування НАН України" розроблено перспективні форми організації та управління виробництвом, акумуляції та реалізації соціального капіталу. Теоретично обґрунтовано роль соціальних інновацій та науково-практичне забезпечення актуалізації практик соціальних інновацій,їх  координації та інтегрування в систему управління стратегічним розвитком.

Рекомендації щодо напрямів, механізмів та успішних практик соціальних інновацій.

125.    

Державне управління.

Промислова політика.

Деіндустріалізація, неефективна галузева структура економіки; низька конкуренто-спроможність та інвестиційна привабливість галузей промисловості України

Інститут економіки промисловості НАН України розроблено проекти нормативно-правових актів, спрямованих на підвищення інвестиційної привабливості галузей промисловості, розвиток інноваційних конкурентоспроможних виробництв шляхом підвищення якості регуляторного, ділового та інноваційного середовищ.

Сприяння створенню інвестиційно-привабливих умов для розвитку нових конкурентоспроможних промислових виробництв в Україні; зростанню зайнятості; диверсифікації економіки, відновленню її зростання та конкурентоспроможності;

збільшенню частки переробної промисловості у структурі ВВП

126.    

Державне управління.

Промислова політика.

Технологічне відставання промислового виробництва

Інститут економіки промисловості НАН України.

Розробка рекомендацій щодо: 

– ефективної економічної політики на основі раціонального використання наявних матеріальних, інтелектуальних і трудових ресурсів, пошуку і використання додаткових джерел і механізмів розвитку; визначення пріоритетних галузей і виробництв для інвестування;

       механізмів державного кредитування та цільового кредитування пріоритетних для держави інвестиційних проектів промислових підприємств.

Сприяння відродженню традиційних галузей промисловості на нових технологічних засадах; перерозподілу наявних ресурсів у напрямі активізації інноваційно-інвестиційної діяльності; спрощенню доступу підприємств до фінансових ресурсів розвитку.

127.    

Державне управління.

Соціальна політика.

Місцевий і регіональний розвиток.

Диспропорційність соціально-економічного розвитку регіонів та місцевих громад

Інститут демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України.

Розроблення моделей надання соціальних послуг на рівні місцевих громад.

Забезпечення стандартів соціальних послуг на місцевому рівні.

128.    

Державне управління.

Соціальна політика.

Місцевий і регіональний розвиток.

Підвищення соціо-культурної адаптації та інтеграції внутрішньо переміщених осіб

Інститут демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України. Оцінка адаптації та інтеграції внутрішньо переміщених осіб.

Напрями політики адаптації та інтеграції внутрішньо переміщених осіб

129.    

Державне управління.

Соціальна політика.

Місцевий і регіональний розвиток.

Заходи підтримки територіальних громад, що приймають внутрішньо переміщених осіб

 

Інститут економіко-правових досліджень НАН України. Розробка рекомендацій щодо вирішення проблем соціально-економічного розвитку регіонів та територіальних громад.

Підготовка комплексу науково-методичних рекомендацій та пропозицій до законодавства України щодо посилення економічної основи функціонування територіальних громад, які сприяють інтеграції у нове соціальне середовище внутрішньо переміщених осіб

130.    

Державне управління.

Місцевий і регіональний розвиток.

Правове забезпечення модернізації економіки Донбасу

Інститут економіко-правових досліджень НАН України. Підготовка рекомендацій щодо вирішення проблем відновлення соціально-економічної інфраструктури Донбасу.

Підготовка комплексу науково-методичних рекомендацій та пропозицій до законодавства України з обґрунтуванням низки економіко-правових заходів, спрямованих на реформування економічної структури Донбасу на інвестиційно-інноваційній основі.

131.    

Державне управління.

Місцевий і регіональний розвиток.

Формування фінансового потенціалу територіальних громад та ризики бюджетної децентралізації для їх розвитку

ДУ "Інститут регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАН України". Теоретичні напрацювання і прикладні розробки з питань фінансового забезпечення регіонального розвитку.

Методика оцінювання фінансового потенціалу територіальної громади як основи для визначення її фінансової спроможності.

Науково-практичні рекомендації з формування механізмів управління фінансовим потенціалом територіальних громад. 

Пропозиції щодо удосконалення фіскально-бюджетного інструментарію міжбюджетних відносин. 

132.    

Державне управління.

Місцевий і регіональний розвиток.

Впровадження дієвих політико-правових механізмів реінтеграції Донбасу і Криму в етнополітичний простір України

Інститут держави і права ім. В.М.Корецького НАН України.

Розробка моделі етнонаціональної політики для реінтеграції Донбасу і Криму.

Наукова записка "Модель етнонаціональної політики для реінтеграції Донбасу і Криму", пропозиції та рекомендації щодо удосконалення нормативно-правової бази етнонаціональної політики в частині запровадження механізмів реінтеграції (для Адміністрації Президента України, РНБО України, профільних комітетів Верховної Ради України).

133.    

Державне управління.

Місцевий і регіональний розвиток.

Вдосконалення механізмів регулювання відносин адміністративних органів з громадянами   

Інститут держави і права ім. В.М.Корецького НАН України.

Підготовка пропозицій щодо удосконалення законодавства, яке регулює порядок розгляду звернень громадян, надання адміністративних послуг, контрольну діяльність органів публічної адміністрації, позасудовий та судовий порядок оскарження.

Аналітична доповідь "Проблеми адміністративно-правового регулювання відносин органів публічної адміністрації з громадянами в Україні в умовах децентралізації" з відповідними законодавчими пропозиціями.

134.    

Державне управління.

Соціальна політика.

Інформування органів державної влади та управління про оцінку результатів їх діяльності населенням України

Інститут соціології НАН України.

Проведення моніторингу підтримки населенням реформ, що проводяться, рівня протестних настроїв.

Аналітичні матеріали щодо соціально-психологічних характеристик стану і тенденцій змін українського суспільства.

135.    

Державне управління.

Місцевий і регіональний розвиток.

Забезпечення інформаційно-аналітичного супроводу процесів децентралізації

Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського.

Підготовка та забезпечення функціонування спеціалізованого  субдомену "Децентралізація" на сайті Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського.

 

 

 

 

 

Моніторинг і  аналіз висвітлення проблем децентралізації у вітчизняних і зарубіжних ЗМІ, підготовка реферативних, оглядових і аналітичних матеріалів.

Наповнення інформаційних рубрик:

- досвід роботи з децентралізації в Україні;

- зарубіжний досвід;

- практичні рекомендації;

- правова база процесу;

- проблеми і шляхи їх вирішення.

 

Підготовка та розсилка інформаційно-аналітичних збірників, бюлетенів з матеріалами з проблем децентралізації для управлінських структур.

 
< Попередня   Наступна >
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.